Божидар Божанов оглавява новосъздаденото Министерство на електронното управление в кабинета на коалиционното правителство на Кирил Петков. По професия той е програмист, предприемач и политик от партия„Да, България“.

Роден е в Димитровград през 1987 година. Завършва математическата гимназия през 2006-та година, а през 2011-та година компютърни и информационни системи в „Голдсмитс Колидж“, след което работи като софтуерен инженер в София и Амстердам. Към края на изминалата година се нарежда на 40-то място по репутация в популярния сайт за програмисти Stack Overflow.
Пред Trendy News той коментира електронната идентификация, администрацията, смарт договорите и възможността да поставим чип върху личните си карти:
–Министър Божанов, очевидно започнахте да изпълнявате вашия план още от първия работен ден на новата година. В едно от интервютата си споменавате, че електронната идентификация е основен приоритет. Как ще се случи това първоначално и може ли да очакваме нейното разрастване, като например този пример да бъде възприет и от университетите, които все още използват физически варианти на студентските книжки, електронна шофьорска книжка, електронен паспорт и т.н.?
-Електронната идентификация като термин означава неприсъствена идентификация. Тя ще може да се ползва онлайн. Първоначално тя ще бъде достъпна чрез смартфон, безплатно и без нужда да се посещава администрация.
За присъствени сценарии (като студентска книжка, шофьорска и т.н.) решението е изцяло на съответната институция – напр. университет. Технологична възможност за това има.
-Ще може ли КЕП да бъде заменен от този електронен идентификатор и освен услугите на НАП хората да могат да сключват и договори с него?
-Ще замени КЕП за заявяване на електронни услуги. За договори по подразбиране ще е нужен КЕП, но различни доставчици ще могат да използват вграденото средство за подписване като усъвършенстван електронен подпис.
-През изминалите дни споменахте, че една от целите Ви ще бъде бизнесът да не трябва да подава финансови отчети на три места – с тази си цел Вие смятате да създадете нова структура на администрацията ли?
-Не, няма да бъде създавана нова администрация. Отчетите ще се подават на едно от съществуващи места – НСИ или Агенция по вписванията, което ще разпределя към останалите.
-Едно от нашумелите неща в САЩ и Европа са така наречените смарт договори. Те все още не са възприети от българската правна система. Каква е вашата позиция за тях?
-На една конференция за блокчейн се пошегувах, че смарт договорите не са нито „смарт“, нито са „договори“. Те представляват автоматично изпълнение на код вследствие на събитие в блокчейн. За да говорим за признаването им, трябва да анализираме сценариите, в които това е полезно и приложимо.
-Все още доста хора се притесняват, че с чиповете върху личните карти ще бъдат проследявани. Веднъж Вие вече пояснихте, че тези чипове са идентични на тези от банковите карти, но някои граждани все още се притесняват. Какви са вашите думи към тях, за да ги успокоите от тази „Теория на конспирацията“?
-Много сходни чипове има и в мобилните телефони – ако имаше конспирация, тя щеше вече да е реализирана през мобилните телефони. Защитата на данните е приоритет за нас – затова на картата не се записва нищо извън криптографска информация и анонимен идентификатор, а гражданите одобряват коя институция до какво има достъп.