Иван Вазов пише домашната работа на племенника си – Александър Вазов, върху своята най-известна творба – „Под игото“. Заданието бива оценено със слаб (2). Велико Йорданов е учителят, прегледал работата. Той е считан за един от най-квалифицираните за своето време. Оценяването на домашната работа, написана от самия „Патриарх на българската литература“, се случва през 1919 г.
Александър, наричан още Сашо от приятелите си, е вратар в софийския ученически футболен отбор. Той е за последна година ученик в своята гимназия и е считан за гордост.

Военен кораб акостира край Варна през 1919 г.
Англичани инициират футболна надпревара, но във Варна няма желаещи да премерят сили с тях. Софийският отбор се включва на тяхно място. Племенникът на Иван Вазов – Александър, се двоуми дали да се включи, въпреки че има позволение от директора на училището си. Трябва да се подготвя за матурата чрез домашна работа върху „Под игото“, зададена от прецизния Велико Йорданов.
Младежът се допитва до чичо си, а при провеждането на разговора присъства и проф. Иван Шипманов. Двамата мъже решават, че ще помогнат за съставянето на домашната. Александър е посъветван да се включи в мача. Въпреки положените му усилия като вратар, английският футболен отборпобеждава. Александър все пак е спокоен за работата върху класическия български роман, която трябва да бъде оценена от Велико Йорданов. Ще бъде съставена от самия автор на произведението.
Стана ясно кои са най-четените книги в България през 2021 г.
Велико Йорданов раздава оценените домашни седмица по-късно.
По работата на Александър няма нито една поправка. Въпреки това в тетрадката на ученика се вижда красиво изписаната в червено оценка „слаб 2“. Племенникът на Вазов изчаква края на часа и пита учителя си дали не е станала някаква грешка.
Велико Йорданов е разгневен. Нарича изложеното в домашната „приумици“. Учителят е възмутен, че момчето не се е съобразило с учебниците, по които се преподава. Единият от тях е на самия преподавател и е приет и препоръчван от министерството.

Без да знае от кого е изготвено домашното, даскалът се разлютява още повече. Кара се на момчето за написаното, че героят – Бойчо Огнянов, има почеве от един прототип. Огорченото момче отива да разговаря отново с чичо си, а при него пак се оказва и проф. Иван Шишманов.
Иван Вазов разбира за слабата оценка на домашното.
Александър показва тетрадката с домашното, на което се вижда изписано „слаб 2“. Вазов и Шишманов избухват в смях до сълзи. Въпреки това младежът получава отлична оценка по български език и литература за срока. Смята се, че това се дължи основно на проф. Шишманов, който е повлиял на учителя Йорданов.
След тази ситуация се разказва, че строгият учител започнал да игнорира и отбягва Александър Вазов. Бил е повлиян дълбоко от случилото се.

Автор: Петя Боекова