Често слушаме извинението от влиятелни политически фигури, че „ако изпратим оръжия на Украйна, ще започнем война с Русия“. А дали това наистина е така? Можем да вземем за пример една от северните страни. Финландия е на границата с Русия. От началото на войната страната спонсорира Украйна с оръжие. Въпреки че Финландия не е член на НАТО , тя помага с военна помощ, може би заради горчивия спомен, който ѝ оставя Съветския съюз.
Още на 28-ми февруари, финландският министър обяви, че страната му изпраща 2500 огнестрелни оръжия, 150 000 патрона, 1500 противотанкови оръжия и 70 000 пакета с храна. Днес страната обяви, че ще изпрати допълнителна помощ.
Война на финландска територия не се води. Хората, които използват за аргумент това, че Русия ще ни атакува, удобно изпускат горното. Те просто са заели страна в този конфликт и удобно се опитват да го отрекат, като казват, че „не е в наш интерес“. В същото време се опитват да оправдаят действията на Путин.
Какъв е шансът да започнем война с бившата съветска република?
Бившата съветска република отдавна е започнала да води война с нас. Грешна е тезата, че под термина „война“ трябва да се приема само пряк конфликт с оръжия. 21-ви век сме, човечеството си е взело поука от ПСВ и ВСВ и конфликтите се водят на много нива – кибервойна, намеса във вътрешната политика на държавата и т.н.
Русия поиска НАТО да се върне в границите си от преди 97-ма. Напомням, че ние тогава все още не сме член на алианса, но вече като пълноправен такъв, това решение зависи и от нас. България се присъединява през 2004-та. Ние се присъединяваме през 2004-та с Латвия, Естония, Литва, Румъния, Словакия и Словения. (На картата не са показани Черна гора, които влязоха в Алианса се през 2017-та и Северна Македония, които се присъединха през 2020-та).

Не бива да забравяме, че Русия ни обяви за неприятелска страна на осми март. Все едно след целия този ад, който СССР е създал между 44-та и 89-та някой я смята за приятел. По времето на комунизма, над 300 000 български граждани стават жертва на репресивния апарат.
Да не забравяме, че и руското посолство си позволи да говори от името на българския народ.Русия не е приятел на България, не е и съюзник. Никога няма и да бъде. Единствените отношения, които Русия иска да има с нас, е да ѝ бъдем васална страна и нищо повече. „Българският народ не подкрепя нито реториката, нито действията на правителството срещу Русия. Това заявява руският посланик в София Елеонора Митрофанова, цитирана от РИА Новости“.

Протестите с руските знамена, веенето им заедно с нашето и то извършено от парламентарно представителна партия, трябва да са ясен сигнал за опасност за националната сигурност. Разбира се, напълно е възможен и пряк военен конфликт, но в случай че Украйна загуби войната. Въпреки това, той се използва все повече като удобно извинение от русофилските партии в страната, за да не изпратим войски. Освен от този тип партии, такова оправдание използват и хората, които са настроение анти-НАТО и анти-ЕС, без значение дали са на страната на Русия. Приближаването на бившия ни окупатор до нашата територия и нейното желание НАТО да се върне в границите си от преди 1997-ма показва риска за българската държава.
Защо е толкова важно да помогнем на Украйна?
Към днешна дата единствените страни, които са членове на ЕС и не са предоставили военна помощ, са България и Унгария. Унгария излезе директно с позиция, че не иска да започва „война“, въпреки че тя вече се води, а българското правителство е в конфликт, заради неговата многоцветна коалиция, съставена от млади хора, завършили на Запад, бивши ченгета от ДС, типични народняци и демократи.
Важното тук е, че конфликтът не се води само от Украйна, а се води от цяла Европа. Едва ли има някой, който подкрепя „Свободния свят“ или ЕС и НАТО и да не се е разочаровал от отказа на САЩ да предостави и военна помощ. Все пак, война се води на европейска земя, нали? И точно като споменахме „европейска земя“, това е и причината да има нужда да изпратим войски.
В контекста на военен конфликт, нациите често загърбват различията помежду си, съюзите спират вътрешните спорове и се фокусират върху опасността, която идва отвън. На този етап, Европа е много по-силна с Украйна, а без нея само ще загуби територия, на която се води конфликта, далеч от сърцето на континента, а спрямо нас – далеч и от българската граница, ще загуби подготвено за война население, както и ще остави огромно количество ресурси в ръцете на агресора.
В този случай, ние гледаме на Европа като едно и на целия континент като наша територия. За да си го представим по-добре, представете си ако военните от една част на България откажат да предоставят помощ на друга, само за да не останат те незащитени. Или, нека да вземем за пример Видинското и Търновското царство.
Проблем е и когато територията, с която разполага Европа става все по-малка. Ние сме на границата на НАТО, но в този случай не сме на границата на войната. Затова все още можем да си позволим да пием кафе, да ходим на фитнес и да извършваме нашите хобита без да се тревожим, че утре ще ни мобилизират, ще попадне снаряд в жилището ни и т.н.
Важно ли е НАТО да разположи войски на нашата територия?
Да. Важно е. На този етап, на няколкостотин километра от нас се води военен конфликт. В никакъв случай не бива да подценяваме ситуацията и трябва да бъдем готови за най-лошото. На този етап, ние не разполагаме с военната техника, нито имаме времето да чакаме самолети с години. Затова е важно да приемем тази, която наши съюзнически страни като САЩ, Германия, Полша и т.н. могат да ни предложат.
Предвид деликатната ни вътрешнополитическа ситуация, моето мнение е, че внезапното наливане на средства в отбрана няма да се получи, тъй като очевидно на територията ни вече все по-явно играят руските чужди интереси. Това в никакъв случай не означава, че партиите не трябва да опитат да насочат повече средства точно там.
Анализ на Любомир ЦАНЕВ, TRENDY NEWS
Източници:
„Finland sends weapons and ammunition to Ukraine in policy shift“, Reuters;
„Russia Demands NATO Pullback in Security Talks With U.S.“, Bloomberg;
„Russia adopts list of ‘enemy’ countries to which it will pay its debts in rubles“, Euractiv;
„Над 300 000 са жертвите на комунизма в България“, Eurochicago;
„Посол в Софии прокомментировала высылку российских дипломатов из Болгарии“, РИА Новости;