Не беше отдавна, когато децата искаха да стават космонавти, инженери, астрономи и други важни и интеренси професии, вемсто инфлуенсъри и тик-ток звезди. Историята е пълна с хора, които са искали да открият света извън планетата, да го посетят, да наблюдават небесните тела отблизо. От Галилео Галилей, който изобретил телескопа, през Юрий Гагарин, първият космонавт, летял в открития космос, до Илон Мъск, създателят на SpaceX, науката е еволюирала много.
Но винаги ще има хора, които са направили нещо важно и запомнящо се. Тези хора остават в историята и биват помнени от идните поколения. Един от тях е Сергей Крикальов.
Отбелязваме годишнина от смъртта на Юрий Гагарин
Космонавтът, който прекара рекордно време в космоса
Към края на XX век по света цари пълен хаос, но най-вече в Източния блок. Различните страни започват да се отцепват поетапно, оставяйки блока слаб. Един космонавт има нещастието да бъде в открития космос точно докато се случват тези събития – Сергей Крикальов.

Бидейки последният космонавт на Съветския съюз, Сергей е на мисия в открития космос. Нещастният късмет да бъде там в такова време, го принуждава да прекара два пъти повече време от първоначалната цел. Заради факта, че е върнат чак след като размириците в СССР приключват, космонавтът си печели званието „Последният гражданин на СССР“.
По това време космонавтът е 33-годишен бординженер на станция „Мир“, намираща се на 350 километра от земята. Той излита от космодрум, намиращ се в Казахстан. Мисията му е трябвало да продължи 5 месеца, но в крайна сметка тя приключва след 311 дни или 10 месеца. Той не е подготвен да остане толкова време, а поради липсата на пари от наземната служба го молят да остане на станцията колкото се може по-дълго.
Крикальов можеше да напусне, но реши да остане
Интересен факт е, че космонавтът е имал възможността да напусне космическа станция „Мир“ по всяко едно време. Тя е била оборудвана с капсула за евакуация. Той все пак не го е направил, защото е нямало да има кой да поддържа станцията и тя е щяла да бъде изгубена завинаги.
БГ уфолог с невероятни разкрития пред TRENDY за извънземните, Царичина и легендите от Стария завет!
През цялото време космонавтът е бил притеснен от рисковете, които крие оставането му на станцията. Те включват риск от рак, радиация, мускулна атрофия и остлабване на имунната система, както и много други опасности.
След връщането си на земята, състоянието му е толкова лошо, че той не може дори да се изправи. Това виждаме от архив. Ето и клипа:
Преди да приключи кариерата си, той има прекарани 803 дни в космоса. Космонавтът е обявен за Герой на Съветския съюз и Герой на Руската федерация. На 16 август 2005 г. той успява да надмине рекорда на космонавта Сергей Авдеев, който прекарва 748 дни в космоса. През 2015 г. Киркальов също бива надминат от друг космонавт, отново идващ от Руската федерация – Генадий Падалка, който прекарва 878 дни.
Кариерата му в космонавтиката не приключва с времето прекарано в открития космос. Сергей Крикальов е назначен за началник на центъра „Научноизследователски център за подготовка на космонавти „Ю. А. Гагарин“ през 2009 г.