Радев заговори за тежки изпитания и честити Цветница на българите
Президентът пожелава на българските граждани здраве, сили и вяра за постигането на мир, справедливост и солидарност по случай честваните днес християнски празници. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
По повод православния празник Цветница и отбелязвания от католическата и арменската общност християнски празник Възкресение Христово на 17 април 2022 г. държавният глава Румен Радев пожелава на всички български граждани здраве, сили и вяра в осъществяването чрез дела на Христовите истини и добродетели за мир и любов между човеците, за справедливост и солидарност.

„В период на тежки изпитания за всички да проявим милосърдие и съпричастност към хората в беда, защото те се нуждаят от нашата протегната за помощ ръка“, подчертава президентът в поздравлението си.
„Великден е славна победа на живота над смъртта, на светлината над мрака, на истината над неправдата“, посочва държавният глава в поздрава си към представителите на католическата и арменската общност у нас. Той отбелязва, че днес православните българи почитат светъл празник в християнския календар – Вход Господен в Йерусалим. Цветница се чества и от хилядите наши сънародници от протестантската общност.
Ива Митева се скара на Христо Иванов
„Трудна е коалицията, но няма как да не е така“, това заяви зам.-председателят на Народното събрание (НС) Ива Митева.
„Не си измиваме ръцете, но не сме съгласни да се унижават хората. Виждаме какво се случва с г-н Каримански. Досега чувах подкрепа за него“, заяви депутатката от „Има такъв народ“ (ИТН) в сутрешния блок на bTV.
„Дори и при следващата процедура, ние пак ще издигнем Каримански“, отново потвърди тя.

„Поведението на Христо Иванов не е достойно. В предварителен разговор ми каза, че ще гласува за отпадане на точката, а след това гласува против.
Когато някои ви обиди вие решавате дали ще го оставите да го направи втори път. Ще спрем да се доверяваме толкова много.
Искаме да ни се възстанови реалната квота на всички парламентарни заседания. Трябва да станем толкова, колкото правилника ни го дава. Докато това не се случи ние няма да влизаме в такива коалиции“, отсече Митева.
Доц. Гълъбов посочи с какъв номер кабинетът „Петков“ ще се опита да замаже гафовете си
„Сред управляващото мнозинство няма съгласие, това прави много трудно за управление множествената криза, в която се намира българската държава и общество“, това заяви социологът доц. Антоний Гълъбов, цитиран от БГНЕС.
„Множествената криза включва – непрекъснатото повишаване на цените на всички стоки и енергията, липсата на единна позиция за войната на Путин срещу Украйна и оказването на помощ на Киев, опитите от страна на премиера Кирил Петков да промени единната позиция по вдигането на ветото за започване на преговори на РС Македония с ЕС, както и редица други не по-малко сериозни кризи като здравната и борбата срещу Ковид-19 и други.“, заяви доц. Гълъбов.
„Кризите са повече и са свързани помежду си. Тази множествена криза е много трудна за управление, още повече когато имаме систематичен отказ от открито управление и диалог с гражданите, от търсене на по-широко съгласие.

Управляващите се справят зле с тази множествена криза, защото не я разбират. Те не разбират механизмите, което водят до увеличаване и натрупване на негативните последици“, заяви доц. Гълъбов.
Той подчерта, че на практика не вижда никакво съгласие по всички важни теми.
„Такова съгласие би могло да се търси в Народното събрание (НС). Лошото е, че няма опити за диалог. Точно обратното и малкото възможности за активен парламентарен диалог бяха блокирани.
Това, което ще се опитат да направят управляващите е да отложат във времето взимането на решения, които могат да поставят под съмнение изобщо управлението“, прогнозира социологът и допълни:
„Страната ни продължава в същото време да губи ценно време и това си проличава най-много по отношението на властта към кризата в Украйна, където ние останахме последни в Европа при предоставянето на помощ“.
Лена Бориславова с чудни оправдания за главоломното увеличение на цените
„Сега остана време да учредим партията. За нас първите 100 дни бяха важни да решим важни неща. По-важно беше да имаме няколко седмици, в които да работим срещу ковид кризата, първите крачки за съдебната реформа и редица такива важни крачки. Също така справянето с енергийната криза и подпомагането на българите“, това каза началникът на политическия кабинет на министър-председателя Лена Бориславова по повод учредяването на „Продължаваме промяната“ (ПП).
„Аз ще бъда член на изпълнителното тяло на партията, заедно с други колеги“, уточни Бориславова.
„Вярвам, че справянето с ковид кризата е безспорно положителен. Даловидно започнахме да управляваме този процес. Това е един от големите успехи на правителството, както и енергийните помощи. Да, цените са високи, но няма как да бъдат подтиснати както бяха преди войната в Украйна“, заяви тя в сутрешния блок на bTV.

„От това, което чувам, мисля че едно от големите ни предизвикателства е комуникацията. Да разясним на хората, да се случва промяната и да им обясним.
За 100 дни не можем да построим 5 моста. Обещахме ги, но сме тук от 100 дни, а не от 30 години. Не казваме, че няма да го направим, но изисква време. Важно е за хората, които са чакали толкова дълго тази промяна“, заяви още Бориславова.
„Трябва да се научим да работим един с друг. Но пък от друга страна, няма как когато сте напълно непознати това да се случи толкова бързо.
Офиси са открити в някои градове в страната. Сега, когато имаме по-формална структура, ще започне по-интензивно откриване. Срещаме се с хората, всичко си върви в нормален ход“, поясни дясната ръка на Петков по повод бъдещето на ПП като партия.
Гюров с последни новини за избора на нов шеф на БНБ
„Трябва ни стабилност и хоризонт, за да проведем реформите, които сме заявили, че искаме да постигнем. Нашата задача е да стартираме една реформа, която е необратима“.
Това заяви пред БНР председателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров и обясни, че създаването на партия ПП е възможност да се приобщи гражданското общество и да му се даде сила за промяна.
„Нормално е в една коалиция да има различни мнения за приоритетите пред различните регулатори, в случая БНБ, и да имат различни представи кои хора биха изпълнили със съдържание конкретните реформи. За нас работата на регулаторите в полза на обществото е абсолютен приоритет. В това сме доста единни.

Следващата стъпка, по която работим, е един работещ механизъм за вземане на решение, когато има различни възгледи вътре в коалицията. Направили сме предложение към коалиционните ни партньори.
Да имаме механизъм и да издигаме единни кандидатури за органите, които се избират от Народното събрание“, каза Гюров, който оттегли кандидатурата си за управител на БНБ.
Той подчерта, че в момента коалицията няма компромисна обща фигура за кандидат за управител на Народната банка.
Плевнелиев разкри ново национално предателство на кабинета „Петков“
„Убеден съм, че предсрочни избори ще има. Това правителство няма как да продължи до края на мандата си.
Първо, защото беше сглобена една невъзможна коалиция, която беше основана единствено на омразата към политическа партия ГЕРБ. Тя беше съставена по един непрозрачен и изключително неефективен начин“, заяви президентът в периода 2021-2017 година Росен Плевнелиев.
Според него и двете кандидатури за управител на БНБ не са били подходящи, „нито една не ставаше за нищо“.

„Повече от ясно беше, че тук дори се извърша предателство срещу националния интерес на България. Националният интерес на България означава по най-бързия начин да влезем в Еврозоната, защото само тогава ние ще изпълним действия с историческа значимост за България.
Само тогава българския народ ще се интегрира в сърцето на европейския проект за демокрация, мир и просперитет. Всички институции на България ще заработят по-добре“, допълни Плевнелиев.
По думите му по начина, по който политическите партии минават през трудните и истински важните моменти за тях, виждаме кой, кой е.
Тошко Йорданов хвръли бомба за случващото се в коалицията
По точката за Репиблика Северна Македония (РСМ) в коалиционното споразумение нещата са на ръба. Ние винаги сме се опирали на това споразумение и винаги сме си държали на думата. Рано е да се каже дали коалицията ще издържи до края на годината“, това заяви пред БНР Тошко Йорданов, председател на ПГ на „Има такъв народ“ (ИТН).
По думите му премиерът Кирил Петков и неговата съветничка са водили разговори, в които „се заобикаля“ това, че докато Северна Македония не започне да изпълнява поетите ангажименти в договора за добросъседство, няма да бъде вдигнато ветото за започване на преговори за членството ѝ в ЕС:
„Водили са разговори от рода на вкарване някъде в преговорния процес за езика на омразата, за репресиите и за Конституцията, но след вдигане на ветото. Натискът по темата „Северна Македония“ е за вдигане на ветото и започване на преговорен процес, а не за колко време ще трае този процес. Сигурен съм, че има и документи за това“.

Йорданов беше категоричен, че външният министър Теодора Генчовска (която е от квотата на ИТН в правителството – б.р.) следва официалната държавна политика, за разлика от министър-председателят, който се опитва да прокарва друга политика.
Тошко Йорданов обясни, че за кандидатурата на Любомир Каримански за управител на БНБ са били уведомени коалиционните партньори, на което са получили отговор, че те нямат свои номинации:
„Така до мига, в който се пуснаха правилата за избор на гуверньор на Народната банка. Това са почти 5 месеца. След това се почна.
Асен Василев е човекът, който е против. Оттам нататък ДБ и БСП се държаха като болонки по темата. Те блокираха МРРБ заради БНБ, като техните депутати от комисиите не отидоха на заседания. Целта беше Каримански да бъде оттеглен. Фиксацията на Министерството на финансите за БНБ беше изключително подозрителна и тя се появи накрая“.
Йотова със скандални новини за преброяването на българите в РСМ
„Най-накрая българската държава застава зад това да имат работа, да не бъдат сегрегирани напълно тогава, когато потърсят работно място само за това, че декларират, че са от български произход“, посочи като пример Илияна Йотова.
„Доста неща научихме за преброяването. Аз за първи път разбирам, че тази сравнително много малка цифра, която се получи, идва от факта, че на определени места, когато хората декларират български произход, властите са поискали показване на български документи. Това не съществува като изискване предварително, към представителите на етнически групи в Република Северна Македония такива изисквания не са предвидени“, обясни вицепрезидентът.

„Всички институции и ще продължим да работим за защита на тези права. Ще продължаваме да настояваме пред европейските институции, че България няма как да каже „да“ по напредъка за членството на република Северна Македония, докато тези отношения не бъдат регулирани“, заяви Йотова.
По думите й гаранциите за това не могат да бъдат устни. „Пет години след подписване на Договора за добросъседство почти нищо не се е случило в това отношение. За съжаление и в много други части от текстовете на Договора“, отбеляза тя.
Асен Василев неочаквано: ПП искат предсрочни избори!
„Започнахме да спираме корупцията и кражбите в държавата, това се вижда доста ясно“, това заяви в предаването „Политически НЕкоректно“ по БНТ вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев, съпредседател на партия „Продължаваме промяната“.
Той даде пример с договорите на пътните фирми, сключвани за 20 милиона, а възлагания за 120 млн. лева:
„Това нещо трябва задължително да мине или през съд, или през парламента, който да каже, че тези договори са неправилно направени, но с оглед на това да се отпуши пътното строителство, сме готови да го приемем. Причината това да не го прави министърът на регионалното развитие е, че той, ако подпише плащане, веднага прокуратурата ще се задейства и той ще стане подсъдим“.
Министърът на финансите заяви пред БНР, че няма връзка между казусите с парите за пътищата и с избора на управител на БНБ.
„Аз не мисля, че историята с парите за пътните фирми е заложник нещо друго, освен на това как се харчат парите и изискването за контрол върху второто плащане“.
По темата за БНБ позицията на вицепремиера Василев е, че не е удачно да се сменя гуверньорът на Народната банка при толкова тежки кризи и финансова нестабилност, която не е само в България:
„Не е добре да се разбутва ръководството на Банката, докато не се поовладеят инфлационните процеси и нямаме възможност да излъчим една обща кандидатура от коалицията“.
По думите на вицепремиера Василев са излезли и много нередности в здравната система, в общините:

„В момента вървят контролни механизми, които ги включваме и започват да работят, така че средствата, които се харчат, вече да се харчат законово“.
Фискалният резерв на страната в момента е над 8 млрд. лева, съобщи финансовият министър.
„В следващите до две седмици ще излезем с общ антикризисен пакет. Коалиционните партньори внесоха предложения, които ще бъдат разгледани и обсъдени“, каза Асен Василев и уточни, че енергийните цени, засягащи гражданите, са овладени.