Осемкратен шампион на България влиза в екипа на Петков
Събрали сме се за да обсъждаме пътната безопасност. На предпоследно място сме в Европа по брой жертви и загинали поп пътищата. Това заяви в началото на днешната координационна среща по въпросите на безопасността на движението по пътяпремиерът Кирил Петков.
„Този резултат е недопустим. Това, което досега сме приемали за даденост, трябва да приключи”, категоричен бе той.
Петков сподели две истории с министрите си. „Миналата седмица се качих на ТИР и минахме през „Витиня”. Там пътят е в безобразно състояние, огромни дупки със страхотни задръствания. В деня преди това пътуване имаше огромна катастрофа.
Докато се возих в тира, шофьорът каза, че не може да издържа повече. В следващия момент пускам новините и чувам Борисов да казва, че е преброил 3 000 дупки, докато кара към София.

Как са построени тези магистрали, че да имаме 3 000 дупки за 100 дни”, попита той. И добави, че парите, които държавата харчи, са много, милиарди всяка година.
„Другата дискусия, по която имаме спор, трябва да похарчим над 1 млрд. за ремонти, направени в миналото. Но без да ги похарчим тези пари, фирмите не искат да идат да го направят”, каза още Петков.
„Защо основни ремонти са били направени като пътна поддръжка. Трябва да променим тази практика. Трябва да разплатим максимално бързо половината пари. И аз се надявам то да мине”, добави Петков.
Той съобщи още, че състезателят и експерт по пътна безопасност Димитър Илиев, който е и
осемкратен рали шампион на България ще стане част от държавната агенция за безопасно и движение по пътищата към МС.
Мирчев призна ще ходим ли на избори тази година
Коалицията ще трябва да бъде опазена и то не само до края на годината. Не се притесняваме от избори. ДБ е показала, че няма притеснение от това. Не е моментът за страната сега да има нови избори.
Това заяви в ефира на NOVA депутатът от ДБ Иво Мирчев.
Това, което зависи специално от ДБ, ще бъде направено. Времената са тежки
„Не всички в коалицията се заливаме с жълто-кафеви неща. Това, което се случи с БНБ е срамно. Има по-важни теми, например скока на цените. Времето, което отделихме на това какъв бил Каримански, трябваше да го разпределим за това как да помогнем на енергийно бедните хора. Дано всички да са си направили изводите в коалицията и се държим вече като държавници“, коментира Мирчев.
„От самото начало вътрешнокоалиционната ни уговорка е, като има конкретно предложение, първо да се обсъжда между нас в коалицията и после да отива до Народното събрание. Нов управител на БНБ трябва да бъде избран, няма лошо Радев да продължи за момента да изпълнява функциите си. Трябва обаче да излезем с обща кандидатура. БНБ е особена институция“, обясни Мирчев.

„Трудно е в коалицията, с БСП имаме много различия. Не се държим със сламка във властта, имаме тежка икономическа криза и война, не трябва да оставаме без правителство“, каза той.
„ГЕРБ не са печеливши, защото не увеличават резултата си. „Възраждане“ да заради руската пропаганда, която се лее. Това, което се случва, минава абсолютно всякакви граници“, категоричен бе той.
„Македония трябва да е в ЕС, но не за сметка на българския интерес“, каза той на въпрос дали има разлика между позицията на Външно министерство и тази на Кирил Петков.
По думите на Мирчев има единство.
Проучване на „Алфа Рисърч“: Ако изборите са днес, драмата за ПП е голяма
Спад в одобрението от 35% на 19% и рязък скок от 23% до 48% в неодобрението за дейността на кабинета „Петков“ за периода февруари-април.
Това сочат данните от проучване на „Алфа Рисърч“, проведено в периода 8-14 април сред 1037 души.
Същата тенденция е налице и в рейтинга на премиера. Положителните оценки спадат от 39% на 23%, а отрицателните нарастват от 21% до 48%.
Най-динамични през последните два месеца са нагласите на партийните симпатизанти на формациите от управляващото мнозинство.

Експресно проучване на Алфа Рисърч за предаването „Референдум“ на БНТ през миналата седмица установи, че зад коалицията най-твърдо стоят избирателите на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, БСП са поляризирани, а сред ИТН доминира отрицателно отношение. Тази тенденция се задълбочава в оценките за дейността на правителството, отчитат социолозите.
Одобрение доминира единствено сред симпатизантите на „Продължаваме промяната“ (70%). Сред привържениците на „Демократична България“ то спада до 51%, а сред тези на БСП – до 38%.
В резултат от бурното противопоставяне между „Има такъв народ“ и останалите членове на коалицията при избора на гуверньор на БНБ и разплащането на пътните ремонти, най-рязко спада подкрепата за правителството сред симпатизантите на партията на Слави Трифонов – до 25%.
Амбивалентните позиции на правителството по редица важни теми, които изискваха партиите в него да направят категоричен ценностен избор, се очертават като основна предпоставка за разминаването в нагласите между симпатизантите на управляващите партии.
През последните седмици към тях се добавиха вътрешнокоалиционни противоречия и личностни битки, които допълнително ерозираха началната висока подкрепа за кабинета, посочват от „Алфа Рисърч“.
В резултат 46% от пълнолетните българи имат песимистични очаквания към шансовете на правителството да овладее текущите кризи. Правителството продължава да бъде кредитирано с доверие основно по отношение на заявените в началото на мандата ангажименти:
- 28% смятат, че кабинетът ще успее да ограничи корупцията;
- 26% смятат, че ще се справи с нарастващата инфлация;
- 22% вярват в амбицията за модернизиране на икономиката;
- 20% вярват в реализирането на съдебна реформа.

Доверие, че коалицията ще намери правилно решение за отпадане на ветото над Северна Македония за преговори с ЕС заявяват 19%. Други 17% очакват правителството да осигури алтернативни на руските енергийни доставки. Най-малко обаче – едва 10%, са оптимистите, че ще бъдат преодолени напреженията между коалиционните партньори.

Електорални нагласи и доверие в партийни лидери
С 21.7% от решилите да гласуват ГЕРБ излиза с около 3 пункта преднина пред ПП, а основен фактор за това разместване е вътрешнопартийната консолидация. Това сочат данните от национално представително проучване на „Алфа Рисърч“.
Макар да продължава да е един от най-остро критикуваните партийни лидери, Бойко Борисов запазва доверието на 19.1% от пълнолетните българи.

Втората позиция е за ПП с 18.4%, но с отлив от 6.0 пункта за два месеца. По-значима е ерозията в персоналния рейтинг на Кирил Петков (от 39% до 22.5%). Въпреки тази негативна тенденция той остава най-одобряван сред партийните лидери.

Данните са от национално представително проучване на „Алфа Рисърч“. Проведено е в периода 8-14 април сред 1037 пълнолетни граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано интервю с таблети. Проучването е реализирано със собствени средства.
Нинова нареди смяна на ръководството на „Кинтекс“
Министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова нареди смяна на ръководството на „Кинтекс“, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Инспекторатът на Министерството на икономиката и индустрията извърши проверка на дейността на дружеството за 2021 г. Заключенията са за редица нарушения и явен конфликт на интереси на изпълнителния директор.
Препоръките са за сигнализиране на компетентните органи.

Министерството на икономиката и индустрията предприе необходимите действия:
Докладът на инспектората е изпратен на прокуратурата и Агенцията за държавна финансова инспекция.
Министърът на икономиката и индустрията нареди смяна на ръководството на „Кинтекс“ ЕАД
Кирил Петков посреща моряците от „Царевна“ във Варна
Министър-председателят Кирил Петков ще посрещне днес моряците от кораба „Царевна“ на летището във Варна.

14 български граждани и един гражданин на Украйна, възпитаник на българското военноморско училище, бяха евакуирани от пристанището на Мариупол, и днес с осигурен от правителството въздушен транспорт пристигат в България.
Крум Зарков: Местните избори този път са екзистенциални за БСП
„Местните избори за нас този път са екзистенциални“. Това каза пред БНР депутатът от БСП Крум Зарков, който започна обиколка в страната заедно със Станислав Владимиров и Петър Витанов.
По думите му БСП трябва да запази кметските места и да разшири влиянието си в местната власт.
„Хората ни критикуват за това, че изплуват вътрешните конфликти в партията, че преди избори БСП не успява да защити своя истински ляв смисъл“.
Зарков определи като неправилно предложението на БСП за връщане към хартиените бюлетини успоредно с машинното гласуване и коментира:
„Трябва да спрем да променяме изборните правила веки път. … Решението в малките секции да се гласува с хартиени бюлетини, а в големите – машинно – е правилно и трябва да се запази“.

По думите на депутат появата на плаващи мнозинства в парламента при последните гласувания не е добър знак.
„Имаме нужда да възстановим комуникацията и доверието в коалицията. Надявам се да не се управлява с плаващи мнозинства, а чрез ясно изразено ценностно мнозинство, създадено да възстанови правовия ред в държавата“.
Според Крум Зарков закриването на специализираното правосъдие е законно и окончателно.
„ВСС търси от 9 кладенеца вода, за да спечели още седмица, две, три. За какво им е това“, така депутатът от БСП коментира започналата процедура за разглеждане на искането на министъра на правосъдието искане за отстраняване на Иван Гешев от поста главен прокурор.
Той изказа съмнение, че ВСС ще стигне до решение за оставка на Гешев.
Николай Василев посочи „огромната глупост“ в бюджета на „кабинета Петков“, засягаща пряко милиони българи
„Това е най-популисткото правителство на прехода в България“. Това каза пред БНР Николай Василев, бивш министър на икономиката.
Той беше категоричен, че не подкрепя нищо от бюджетната политика на правителството на Кирил Петков:
„С много голяма скорост стигнахме дотам, че за месец изхарчихме половината от фискалния резерв и останахме с около 250 млн. лева над неприкосновения резерв, което са разходите на държавата за един работен ден напред. … Трябва да се мисли за един мандат напред, а ако Министерството на финансите не може да планира за един ден напред, не знам какво да мисля“.
По думите на Василев правителството подстрекава очакванията на хората, че ще се увеличават разходите за подкрепа и субсидии:
„Това е политика, която е изпробвана в България по времето на Виденовата зима, изпробвана е във Венецуела и винаги накрая резултатът е един и същ. Аз затова не подкрепям бюджетната политика и бюджетната прогноза на това правителство.

Сега всяка година ще вземаме толкова дълг, колкото завари държавата след Тройната коалиция, т.е. всички кризи натрупвани преди това.
Като гледам този бюджет, той е много по-щедър и по-харчещ от бюджета на Виденов навремето, който беше най-щедрият бюджет в историята на България. И не мога да разбера как това правителство с около 69 млрд. лева тази година не му стигат парите. Това е лошо управление и липса на визия.“.
Според Николай Василев управляващите „вярват, че колкото по-големи са бюджетните разходи, колкото са по-големи дефицитите и по-големи дълговете и колкото повече бюджетни актуализации се правят всяка година, толкова по-добре, а краят е един и същ“.
Като „огромна глупост или огромна грешка“ определи бившият министър на икономиката планираното от Асен Василев до края на мандата да няма да се увеличава минималната работна заплата:
„Това няма да се случи така и още тази годината минималната заплата ще бъде коригирана, както и всички години след това. Защо пишат така в прогнозата – нямам представа. За мен това е грешка“.
Василев постави индиректно въпрос към министъра на финансите за похарчени от правителството 9 млрд. лева в края на 2021 година, като попита за какво са дадени.
Бившият министър на икономиката упрекна правителството, че няма никаква икономическа политика и няма представа как да привлече български и чуждестранни инвестиции, как да помогне на бизнеса:
„Цялата реторика е ляво популистка и тя е антибизнес“.
СДС отговориха на Пендаровски за личността на Иван Михайлов
Изявлението на президента на РСМ Стево Пендаровски, че Иван Михайлов е фашист, „доказан сътрудник на хитлеристкия нацистки режим“ е поредната провокация от македонска страна срещу България. Ванчо Михайлов е една от най-ярките личности в новата ни история и в българското националноосвободително движение в Македония.
Оскверняването на името му, лично от президента на РСМ, показва ясно, че тази държава все още не е готова да бъде част от европейското семейство и неговите ценности, пишат от СДС.

Тази провокация, наред с непристойното посрещане на българския премиер от жители на Битоля, са ясен знак, че никакви компромиси не бива да се правят с бъдещото членство на РСМ в ЕС.
Ако има тайни договорки на българското правителство за отпадане на ветото ни по този въпрос, това ще бъде едно от най-големите национални предателства в историята ни. Отпадането на ветото ни в тази ситуация ще означава, че сме изгубили достойнството си като народ, че не заслужаваме саможертвата на нашите герои, дали живота си за свободата и единството
на България!
СДС винаги е подкрепял интеграцията на Македония в свободния и демократичен свят, но не на всяка цена! Ние първи признахме, по времето на Филип Димитров и д-р Желю Желев, независимостта на тази държава, но няма да допуснем тя да стъпва върху националния ни интерес и достойнство!
ИТН иска повече места в две парламентарни комисии за сметка на ДБ
От „Има такъв народ“ (ИТН) са внесли два проекта на решение за промени в състава на две парламентарни комисии – по конституционни и правни въпроси и по бюджет и финанси. Това показва справка в сайта на Народното събрание. Предложението е ИТН да имат право на още едно място за сметка на „Демократична България“ (ДБ).
Така ИТН ще има в двете комисии по трима членове, а ДБ ще остане само с по един. В момента и двете формации имат по двама представители в съответните комисии.

Водещ мотив за предложената промяна е броят на народните представители във всяка от парламентарните групи, който налага прецизиране точно и на броя на членовете на комисията, посочват в мотивите към проекторешенията от ИТН. Не трябва да се пропуска и фактът, че при конституиране на комисията това трябва да бъде водещ мотив за определяне на размера и числения състав, отбелязват още оттам.
В мотивите се отбелязва още, че промяната има за единствена цел да въведе яснота и пропорционалност в представителството в съответната комисия, съобразено с числеността на съответната парламентарна група.
В отговор на журналистически въпрос председателят на парламентарната група на ДБ Христо Иванов заяви пред медии в парламента, че темата ще бъде обсъдена в парламентарната група и ще се види дали има основание за подобно искане от страна на ИТН.
Партията на ген. Стефан Янев с име за Великден
Няколко заявки за име на новата генералска партия около бившия служебен премиер ген. Стефан Янев са подадени в Софийски градски съд, предава “Труд”.
“Тази седмица ще бъде ясно как ще се казва формацията, но повече подробности ще има в края на седмицата, около Великден. Подадени са 3 или 4 заявки за име”, потвърдиха източници, близки до ген. Стефан Янев.

Самото учредяване на партията също ще е скоро. Целта е на фона на интензивните събития около Република Северна Македония и разнобоя в четворната коалиция на “Промяната”, да бъдат изведени ясни послания по темата.
“Започването на преговори за присъединяване на РСМ към ЕС, без необходимите гаранции за защита на нашия национален интерес в този контекст, ще има негативни последствия в много отношения”, написа по този повод във фейсбук Ралица Симеонова, бивш зам.-министър на отбраната, която напусна военното ведомство и ще бъде част от новата партия. По думите ѝ “оставянето на “отворени” политически въпроси” може да доведе “до нестабилност в региона” и посочи, че според нея е необходимо ново споразумение между София и Скопие.