Коментарите на Марин Льо Пен в интервю в началото на февруари тази година бяха особено откровени: „Изобщо не вярвам, че Русия иска да нахлуе в Украйна“, твърдеше тогава кандидата за президент.
Забележките също бяха доста тъжни, като се има предвид, че само две седмици по-късно Владимир Путин изпрати хиляди войници на границата с Украйна, предава EuroNews. Оттогава руските бомбардировки сравняват градове и има множество съобщения за руски войници, които убиват, измъчват и изнасилват цивилни.
Мнението на Льо Пен за обвиненията ѝ в отношения с Москва
Съперничката на Еманюел Макрон на балотажа на френския президент следващата неделя каза наскоро, че намира обвиненията на критиците, че е твърде близка до Москва, равносилни на „особено несправедлив процес“, настоявайки, че тя винаги е „защитавала интересите на Франция“.
Кандидатката от партията „Нациоанелн фронт“ открито изрази възхищението си от руския лидер в миналото и последователно защитаваше външната политика на Москва.

Мнението на Льо Пен за действията на Путин
В безпрецедентен ход през март 2017 г. Владимир Путин се срещна с кандидата за френски президент Марин Льо Пен в Москва в навечерието на надпреварата за Елизе през пролетта. Срещата между руския президент и претендентът за лидер на Франция в Кремъл отново разпали опасенията от руската подкрепа за популистките групи в Европа.
Тогавашният кандидат от „Национален фронт“ вече беше потърсил партийно финансиране от руска банка (заемът все още се изплаща) и заяви намерението си бързо да отмени санкциите на ЕС, наложени на Русия след анексирането на Крим.
Основните белези на Западната цивилизация според Хънтингтън и днешната реалност
В интервю за BBC Льо Пен обвърза твърдо политическите си цветове на мачтата, цитирайки като свое вдъхновение новоизбрания президент на САЩ, както и руския лидер. „Големите политически линии, за които отстоявам, са тези, които г-н Тръмп и г-н Путин отстояват“, каза тя.

Льо Пен също така обвини за напрежението между Русия и Запада твърдо САЩ и НАТО. Причините за това са въоръжаването на държави по границата с Русия. „Украйна е част от сферата на влияние на Русия, това е факт“, каза тя. „Ако се опитвате да кажете, че Русия представлява военна опасност за европейските страни, мисля, че грешите в анализа си. Франция трябва да напусне съюзното командване на НАТО, аргументира се тя.
„НАТО е създадено именно за да се бори срещу СССР. Днес СССР няма.„, заяви Льо Пен. „Русия не заслужава да бъде третирана с предразсъдъци“, добави кандидатът за президент.
„Тя не е водила никакви кампании срещу европейски държави или срещу САЩ“, заяви тя. От няколко години Москва също е обвинявана в намеса и разпространение на дезинформация в европейските избори.
„Русия върви като цяло в правилната посока“, отговори Льо Пен в интервюто през 2017 г., когато я попитаха дали Путин е направил повече вреди, отколкото ползи, цитирайки намесата му в Сирия.
„Това, което забелязвам, е, че правителството на Владимир Путин трябва поне да угоди на руснаците достатъчно, за да бъде преизбирано редовно на изборите в страната“, каза тя.

Твърдението ѝ, че не е имало инвазия в Крим
Предишния месец, през февруари 2017 г., Марин Льо Пен беше попитана за нейното възхищение и уважение към Владимир Путин. „Руската нация е велика нация, тя направи своя избор, дали ни харесва или не. Опасност ли е Русия за Франция? Отговор: не. Трябва ли Русия да бъде съюзник на Франция? Отговор: да. Същото нещо за Съединените щати “, каза тя пред CNN.
Льо Пен се сблъска с интервюиращия Кристиан Аманпур заради украинската „революция на Майдана“ и последвалото анексиране на Крим от Русия през 2014 г. „Имаше държавен преврат в Украйна“, каза тя. „Имаше споразумение между различни нации и на следващия ден това споразумение беше нарушено и определен брой хора взеха властта“.
Протестите на Майдана последваха внезапното решение на президента Янукович да се откаже от споразумението за политическа и свободна търговия с Европейския съюз, одобрено от украинския парламент, под натиска на Москва. След смъртоносни протести през февруари 2014 г. президентът избяга от страната и беше официално отстранен от поста от парламента.
Русия отговори, като изпрати сили за анексиране на Крим и подкрепи сепаратистите в Източна Украйна. „Но не е имало нахлуване в Крим! Слушай, трябва да спреш да говориш глупости!“ Льо Пен каза пред CNN в интервюто през 2017 г. „Крим беше руски. Ясно? Крим винаги е бил руски. Даден е от Съветския съюз. Населението се чувства руско. Населението е руско. Населението реши с съкрушително мнозинство да се върне в лоното на Русия“.
Макрон с последен призив към избирателите
Референдумът през 2014 г. в Крим, когато хората гласуваха за присъединяване към Русия, не беше признат от повечето държави. Резолюция на Общото събрание на ООН беше приета с голямо мнозинство, с която гласуването беше невалидно и се потвърждаваше териториалната цялост на Украйна.
Льо Пен през 2022: Путин няма да нападне Украйна
През февруари тази година Марин Льо Пен отново беше интервюирана от BBC, в момент, когато Русия прекара месеци в изграждане на войски по границите на Украйна. Американското разузнаване и президентът Джо Байдън предупредиха месеци по-рано, че Путин възнамерява да нахлуе. Но кандидат-президентът, който отново се кандидатира за Елисейския дворец под знамето на партията „Национален фронт“ повтори, че иска да види Русия като съюзник на Франция.
Както и през 2017 г., тя обвини военния натиск на НАТО за напрежението между Москва и Запада. „Днес Съединените щати настояват Украйна да се присъедини към НАТО с цел разполагане на въоръжени сили на границата на Русия, така че руснаците отмъщават, поставяйки сили по границите си с Украйна“, каза тя.
„Аз защитавам суверенитета на всички страни, следователно защитавам суверенитета на Украйна. Но ИЗОБЩО не вярвам, че Русия иска да нахлуе в Украйна“, каза Льо Пен, когато беше подтикната да отговори как би реагирала, ако Москва наистина изпрати войски.
„Не мисля, че Русия има и най-малкото желание да нахлуе в Украйна. Но ако го направи, естествено бих защитила суверенитета на Украйна, точно както защитавам суверенитета на Франция“, повтори тя.

Съюз между Русия и Франция
Русия почти не се споменава в 13-страничния раздел за отбраната, който е част от президентския манифест на Марин Льо Пен. Кандидатът потвърждава, че извеждането на Франция от структурата на военното командване на НАТО би било приоритет. Ще се търсят нови отношения със Съединените щати, които „невинаги се държат като съюзник на Франция“.
Правителството й ще прекрати съвместните оръжейни програми с Германия. За разлика от това Москва отново се смята за важен бъдещ партньор. „Ще се търси съюз с Русия по някои съществени теми: европейската сигурност, която не може да съществува без нея, борбата срещу тероризма, която тя гарантира с повече последователност от всички други сили, сближаването на третирането на големи регионални места, засягащи Франция (Източно Средиземноморие, Северна и Централна Африка, Персийския залив/Близкия Изток и Азия в частност)“, се казва в манифеста.
„Льо Пен не уточнява с какви военни заплахи е изправена Франция и почти не споменава Русия. Това вероятно отразява неяснотата на отношенията й с Владимир Путин“, се казва в доклад за мозъчния тръст „Център за европейска реформа“ (CER).
Изказванията на Льо Пен след нахлуването на Русия в Украйна
Няма никакво съмнение, че Марин Льо Пен е донякъде сгрешила от нахлуването на Москва в Украйна на 24 февруари. Този месец тя промени някои от забележките си към Владимир Путин, отказвайки се от всякакво военно „съгласие“ с Москва. На 4 април тя говори за „военни престъпления“ в Украйна след откриването на телата на стотици цивилни в района на Киев. Но в края на март Льо Пен отказа да класифицира Путин като „военен престъпник“, защото „не се договаря мир, като се обижда една от двете страни“.
Популисткият кандидат остава против енергийното ембарго срещу Москва, поради вероятното въздействие върху потребителската покупателна способност на французите. Говорейки по френското радио „Европа 1“ няколко дни преди първия тур на изборите, тя разкритикува санкциите на ЕС, които включват забрана за внос на руски въглища, като предназначени за „защита на интересите на финансовите пазари и истинските печалби от войната“.
„Всички тези санкции са удар по нашите фирми и частни лица“, добави тя. Съперничката на президента заяви, че е готова да достави „елементи на отбрана“ на Украйна, разбира се като несмъртоносни оръжия, но не и тежки такива, които според нея биха направили Франция „съвоюваща страна“ на страната на Украйна срещу Русия. Очертавайки дипломатическата си стратегия на 13 април, тя призова за „стратегическо сближаване“ между НАТО и Русия, след като войната в Украйна бъде „разрешена с мирен договор“.

Превод: Trendy News