Това бяха най-лошите първи четири месеца на годината за фондовия пазар от 70-те години на миналия век! Не, 30-те години на миналия век! Ужасът продължава от началото на годината, предава Yahoo Finance. Колко зле се представят различните акции?
След спад от 3,3% през изминалата седмица, индексът S&P 500 падна с 13% през първите четири месеца на годината. Toва е най-лошото му начало от 1939 г. Но Dow Jones Industrial Average, след като спадна с 2,5% за седмицата, се понижи с 9,2% през 2022 г. Най-лошото начало на индекса от 2020 г.

Nasdaq Composite се понижи с 3,9% през седмицата, намалявайки го със 17% за първите четири месеца на годината. Това е най-лошото представяне на индекса в историята, с изключение на 1971 г.
Илон Мъск ще реформира плащанията в Twitter
Исторически спад.
Изглежда, че това ще бъдат най-лошите първи четири месеца на S&P 500 от 1970 г. насам. Това е лесно сравнение, като се има предвид скока на потребителските цени в САЩ.
Основният PCE дефлатор, любимата мярка за инфлация на Федералния резерв, се е повишил с 5,2% на годишна база през март, според данни, публикувани в петък. Разходите за заетост за първото тримесечие на 2022-ра са нараснали с 1,4% спрямо четвъртото тримесечие на 2021-ва.
До края на работната седмица, акциите не спираха да се продавът. Този момент напомня на времето при голямата депресия. Пазарът на акции е в лошо състояние.

Исторически паралели при пазара на акции
Въпреки това може да се научи повече, като се разгледат не само първите четири месеца на годината – просто странност от календара – но и всички четиримесечни спадове. Covid-19 накара S&P 500 да спадне с 18% през четирите месеца, приключили през март 2020 г. И падна с 14% през четирите месеца, приключили през декември 2018 г. Това се случи, защото пазарът усети, че повишенията на автопилотните лихвени проценти на Фед тласкат икономиката към неговите граници.
Поглеждайки назад, има 25 четиримесечни периода от 1992 г., когато S&P 500 падна с 10% или повече, и на пръв поглед не изглежда, че е най-лошият момент за влагане на пари в акции: Индексът спечели средно 2,6 % през шестте месеца след тези трусове. Това подценява както потенциалните рискове, така и ползи.
Netflix уволни редакторския си екип за „Tudum“
Десет от тези спадове настъпиха от януари 2000 г. до октомври 2002 г. с пукането на интернет балона и само четири бяха последвани от печалби през следващите шест месеца. Други девет се случиха в началото и в края на финансовата криза 2007-09, като пет бяха последвани от големи печалби. Трябваше да хванеш края на мечката, а не нейното начало, за да спечелиш пари.
Ще има ли корекция на паричната политика?
Все пак повишаването на лихвите с половин пункт изглеждаше почти сигурно в сряда, когато Фед приключва двудневната си среща. Това „подчертава колко късно е Федералният резерв да започне да коригира паричната политика през този цикъл“, пише Майкъл Шаул, главен изпълнителен директор на Marketfield Asset Management.

Превод: Trendy News