Още от изминалата седмица беше ясно, че темите за тази ще бъдат спрения газ, ветото над Македония изпращането на оръжие в Украйна. Така може да бъде погледнат и днешния политически обзор.След като през изминалата седмица, финансовият минисът Асен Василев и държавният глава Румен Радев влязоха в сблъсък за оръжията за Украйна, днес се стигна до финансовото решение.
Ще изпратим ли оръжие в Украйна?
Дискусията започна още в утрешния блок на Българска национална телевизия. Депутатът Калоян Икономов от политическа партия „Продължаваме промяната“, заяви че парламентът не дава оръжие на никого. Икономистът поясни, че институцията дава мандат на правителството, с който той да реши дали и каква помощ да бъде изпратена на Украйна. Депутатът заяви с категорична позиция, че от партията му не се съмняват, че на територията на бившата съветска република се водят военни действия.
Колегата му Андрей Гюров се появи в друг сутрешен блок. Там той поясни какво ще включва тази военна-техническа помощ. За разочарование на техните коалиционни партньори, депутатът заяви, че това няма да включва български военни части. Неговото разяснение е ремонт на военна техника и боеприпаси.
Още с началото на работния ден, коалицията „Демократична България“ пое дума по темата. Те остро критикуваха президента, че позициите му отслабват българското правителство. Цонева обяви страната ни за вече атакувана, тъй като наскоро от „Газпром“ нарушиха договора ни за получаване на газ. Депутатката остро се опълчи и на Корнелия Нинова и на нейните опити да манипулира коалицията чрез страх. От коалицията подкрепят изпращането на оръжия. Тя добави, че коалицията винаги е подкрепяла изпращане на оръжие в Украйна.
Позицията на президента не беше неочаквана. Той отново се възпротиви на изпращането на каквато и да е военна помощ на Украйна. Той направи намек, че управляващите са контролирани от НАТО. Това стана с изявлението на президента, в което обяснява, че на някои хора им липсва собствено мнение и ще изпълнят каквито и да е заръки на НАТО. Нажежената ситуация между президента и правителството не изглежда да се успокои скоро.

Ветото над РСМ
Друг вашен въпрос, който беше на дневен ред, е спорът около Република Северна Македония. През изминалата седмица, редица публични лица се опитаха да посочат връзка между нея и Украйна. В сутрешния блок на БНТ доц. Георги Николов заяви, че ветото и вдигането му зависят от управляващата коалиция. Представителят на Македонския научен институт поясни, че правителството не се намесва в работата на историческата комисия.

Новопоявил се клуб направи изненадвано изявление. Той е съставен от българи и македонци и според него позициите на двете страни са крайни. Те изискват държавите да направят компромис помежду си. Един друг проблем, който посочи клубът, е начинът на говорене от различните медии. Според тях той е по-често радикален.
Проблемите с доставките на газ
След като изминаха няколко дни, откакто „Газпром“ наруши договорните си отношения, политическата ситуация в България изглежда да се е успокоила. Бившият финансов министър от кабинета „Борисов – 1“ Симеон Дянков направи неочаквана прогноза в сравнение с говоренето на бившата му партия. Според него природният газ със сигурно ще поскъпне, но това било нормално в международната ситуация. Дянков даде за пример останалите страни, в които цените на ресурса са многократно по-високи. Той определи времева рамка от 2 години, доката газта спре да покачва цената си.
Руска телевизия симулира бомбардировки над Европа (ВИДЕО)
Енергийният експерт Васил Начев също направи неочаквано изказване. За него губещ в цялата ситуация няма да бъдат Европа и Европейския съюз, а точно обратното – Руската федарация. Според него Русия си нанася по-тежки икономически щети, когато не доставя газ.
Бившият кандидат за гуверньор на Българската народна банка Андрей Гюров също е позитивно настроен. Според него, колкото по-дълго продължи проблема, толкова е по-вероятно да видим промяна в цената на газа.
