Свещениците са божии служители. Тези, извършващи религиозните обреди. В православието те са лицата, извършващи богосложението. Винаги трябва да бъдат специално избрани, внимателно подготвени, ръкоположени и поставени за това. В българската история, те не изпълняват само тази функция. Много от тях са революционери или са подпомагали националноосвободителното движение по някакъв начин. Един от тях е поп Харитон.
Кой е свещеникът революционер?
С родното си име Харитон Халачев, той е един от основните „играчи“ на арената на Априлското въстание. Революционерът е роден в китното градче Габрово. Спекулациите за годината, в която се е родил, са много. Заключението е, че е роден между 1830-та и 1835-та година.

Още на младини става послушник в Преображенския манастир, намиращ се край Велико Търново. По-късно той става монах, а след това бива ръкоположен за дякон и издигнат до йеромонах. По-късно по искане на духовната власт е заточен в Мъглижкия манастир, намиращ се в Казънлъшко. В него той пребивава до 1870-та година.
Васил Левски и неговите обиколки
Юнаци мои! Не като баби, но като лъвове се изринете от тая пещ, и който остане жив, да спомня! А мене заведете при входа и аз тамо ще умра, както си мога!
Поп Харитон
Поп Харитон е един от участниците в Старозагорското въстание. Той дори предвожда малка чета в Тулчанско. Въстанието е опит на БРЦК да организира общо въоръжено въстание, като за това са определени 5 въстанически огръга. Център е Стара Загора, а ръководител е Стефан Стамболов. Тъй като има неразбирателство в БРЦК, на уречения ден събраните четници са твърде малко. Въпреки това, в селата около Стара Загора, въстанието е масово. След неуспеха му, поп Харитон заминава за Румъния.
Дряновската епопея
По повод готвенето на новото въстание, на 28 март 1876 г. той преминава тайно през река Дунав с малка чета. На 1-ви април е свикано събрание. На него поп Харитон е назначен в оръжейния комитет на Горна Оряховица и започва усилена работа по организиране на планираното за май въстание. Поради предателство, въстанието избухва през април.

Поп Харитон определя сборния пункт на четата да е в село Мусина. Бачо Киро тръгва от село Горни Турчета със 100 души. Там те се срещат с революционери от други села и нарастват до 200 души. Освен поп Харитон и Бачо Киро, други видни участници в четата са Тодор Лефтеров, Петър Пармаков, Димитър Русчуклийчето и др.
Отбелязваме 146 години от избухването на Априлското въстание
Още преди Кървавото писмо достига до Търновско, османските власти вече са предприели мерки. Въпреки тях успява да избухне въстание, да бъдат сформирани няколко чети. Една от тях е тази на поп Харитон, която води сражение в Дряновския манастир за периода от цели 9 дни. Четата се е състояла от 200 души и помощниците са му били Бачо Киро и Христо Караминков.
Четата обаче се оказва в капан. Тя е изненадана от огромната османска войска на 29-ти април. В резултат на това, поп Харитон и въстаниците му се барикадират. Въпреки малката си бройка, тези няколкостотин мъже успяват да удържат османска войска, състояща се от 10 000 души. На 7-ми май, поп Харитон загива с оръжие в ръка и пронизан от турски щикове.