С настъпването на пролетта у нас природата се събужда. Дърветата се раззеленяват, цветята цъфтят, а с тях у нас се завръщат щъркелите и лястовичките.
Българският народ свързва малката черна птичка с мартеничките, които си връзваме за здраве. Но вие знаете ли други любопитни факти за тях?
Лястовичките са едни от най-малките птици в света. Теглото им е около 20 грама, но въпреки размерите си птичето прелита над 5000 км., за да се завърне у нас.
Идването на птичките у нас от юг се очаква между 1 и 15 април.
Те са леки, бързи и маневрени летци, които могат да летят със скорост до 120 километра в час. Продължителността на живота им е около 8 години.
50 кратки, но невероятни фактa за животните, които ще ви изумят (СНИМКИ)
По пътя си към България те преодоляват Сахара, прекосяват Средиземно море, борейки се с въздушни течения и бурни ветрове. Всички тези перипетии, за да дойдат у нас, където да свият гнездо и да отгледат малките си.

Може би не знаете, но няма по-добър инсектицид от лястовичките. Всяка една птичка изяжда по около 850 мушици и комари дневно.
Приемайки в дома си малките животинки и позволявайки им да свият гнездо в нашия дом, това може да ни спести над 1700 мухи и комари на ден.
Женската снася между 4 до 6 яйца
Тя ги мъти в продължение на 12-14 дни. Отново – малките попълнения в семейството също се хранят предимно с насекоми. Те напускат гнездото след около 20-23 дни.
Градската лястовица е неизменен спътник на човека от векове и е един от символите на привързаност към домашното огнище. Не се бои от хората и често строи гнездото си по ъглите на ниски тавани или прозорци, където е лесно достъпно за човешката ръка. През втората половина на 20 век числеността и започва постепенно да намалява, поради намаляването на летящите насекоми, които са основната и храна.
В България всички видове лястовици са защитени от закона.