Човек трябва да знае своето минало и своя произход. По този начин се отдава почит към предците и се достига до корените, от които сме произлезли. В миналото на българите са присъствали много обичаи и вярвания. Все още има възрастни хора, спазващи голяма част от традициите. Срещата с тях е изключително отрезвяваща. Техният простичък начин на живот е много по-дълбок, отколкото предполагаме първоначално. Ивинела Самуилова разкрива тайните на българските традиции и вярвания в своя роман „Бабо, разкажи ми спомен“.

Ивинела Самуилова и вълшебните ѝ романи
Ивинела Самуилова е съвременна българска писателка, чиято популярност нарасна драстично в предишните няколко години. Творбите ѝ могат да бъдат намерени по рафтовете на големи книжарници, обозначени като най-четената литература. Писателката, родена през 1971г., открехва вратата към знанието за българския бит. Четенето на романите ѝ е магично, защото сякаш ни свърза по невидими нишки с нашите предци. Има малко майстори на словото, способни да говорят за части от историята на цял народ, докато го правят да звучи актуално и лично. Ивинела Самуилова е сред тях.
Традиционното мъжко хора в Калофер се изви във водите на р. Тунджа (ВИДЕО)
Въведение в сюжета
Главната героиня в „Бабо, разкажи ми спомен“, работи по личен проект, обвързан с фолклора. Тя създава специална връзка с баба Жива, която живее в махала Небесна в Балкана. Младата жена прекарва много време с по-възрастната. Те започват да се чувстват като родни баба и внучка. Главната героиня е много приятна компания за Жива, чието име не е подбрано случайно. Възрастната жена, въпреки натрупаните години, е жизнена и работлива. Тя представя българските мъдрости по доста лесен за разбиране начин. Докато чете книгата, човек се пита как не е прозрял сам повечето информация.

Православната църква почита паметта на св. Софроний Врачански
Романът като енциклопедия
Един от интересните факти, споделени в творбата, е за естествената посока на движение – противоположна на часовниковата стрелка. Баба Жива, защитава това мнение, което за нея е очевидно, с движението на планетите и посоката, в която танцуват хората. Те също са по противоположността на часовниковата стрелка. Ивинела Самуилова обогатява читателите на романа с всичко, което споделя. Включени са факти за шевиците, които едно време всяка българка е бродирала. Има рецепти за традиционни, но не толкова популярни ястия. Може да определим „Бабо, разкажи ми спомен“ като малка енциклопедия на българските традиции, мъдрост и поверия.
Автор: Петя Боекова