Стефан Стамболов е една от най-противоречивите личности в българската история. Той е български държавник, журналист, поет, но и революционер. Много хора се противопоставят на последното му призвание. Това се случва, защото когато избухва Априлското въстание, Стефан Стамболов не остава да се сражава с другарите си. Вместо това, той бяга.
Въпреки това, години след освобождението, той успява да се добере до така жадуваната власт. На 20 август 1887-ма година, правителството на Стефан Стамболов подава клетва и встъпва в длъжност. Въпреки че страната е освободена съвсем скоро, това правителство вече е петнадесетото. Назначено е от новия български княз Фердинанд Сакскобурготски, който по-късно става Цар на българите.
Стамболовото управление
Правителсtвоtо е съставено коалиция. В нея членуват Народолибералната партия и Консервативната партия. Коалиция, която в наши дни би изглеждала повече от невъзможна. Въпреки спорния си имидж, това правителство успява да се справи с наследените кризи, настъпили през периода на двете години преди встъпването му в длъжност. По негово време се открива и първия университет на територията на Княжество България – Софийския университет.

Външната политика на Стамболов му изиграва добра игра по отношение запазването на властта. Тя е насочена приятелски към западните Велики сили, които са Англия и Австро-Унгария. Но не е само това. Приятелската му политика към тези две страни е едновременно неприятелски насочена срещу Русия. Друга важна черта на външата му политика е, че се опитва да играе заедно с Османската империя срещу Сърбия и Гърция.
Въпреки тези дела, отвътре в страната той остава истински диктатор. Опозицията на територията на Княжество България бива постоянно репресирана от Стамболовото правителство. Срещу нея са насочени политически процеси и ограничаване на словото. Тук можем да направим един паралел с управлението на предишните управляващи. Точно както се образува тази многоцветна коалиция, за да не са ГЕРБ на власт, тогава имаме абсолютно същия модел.
Авторитарното управление на Стефан Стамболов създава „Съединена легална опозиция“, чиято основна цел е да свали самозабравилия се властимащ. След като Стамболов подава оставка за пореден път, той остава изненадан. Князът посочва за новите управляващи правителството на Константин Стоилов. Това е един исторически урок, който показва, че при авторитаризъм, накрая всички се обръщат срещу диктатора.