Преди няколко седмици, от Trendy News Ви запознахме с първата страна, която е въвела регистрационните номера на автомобилите. Тези табелки, които се поставят отпред и отзад na моторните превозни средства са изключително важни. Номерът, изобразен върху тях, служи за идентификация на автомобила. Най-често кодът е буквено-цифрен, като някои по-заможни водачи, които желаят да се отличат си поръчват само букви или цифри. Те биват изобразени върху метална или пластмасова лента, като задължение условие е тя да бъде отразителна. На днешната дата страната, която въвежда автомобилните номера, е Англия.
История на регистрационните табели
Парлалено с табелите, Англия успоредно с това въвежда и изпити, които трябва да бъдат положени успешно, преди дадено физическо лице да получи лиценз. Този документ, наричан още Свидетелство за правоуправление, датира от 1935-та, заедно с номерата. Най-голямата страна в Обединеното кралство, въвежда режима на регистрация с цели 40 години по-късно от първенецът в това отношение – Франция и с 15 години по-късно от България!

Trendy News припомня, че табелите първоначално са измислени от французите, а тяхното влизане в употреба се случва на 14 август 1893-та година.
Да обърнем внимание и на националната регистрация на тези автомобили. Тя не е измислена в Германия, Франция или някоя от страните в Обединеното кралство. За пръв път тя се извършва в Нидерландия. Интересното е, че тогава те не наричат автомобилните номера с термина „регистрационни табели“, а разрешително за каране по пътищата. Когато изобретението се е появило, номерата, изписвани върху табелите, започвали от 1 и продължавали нагоре. Промяната се случва 13 години след първите табели.
Регистрационните табели в България
В България, до 1969-та година, табелите са съставени от регионален буквен код и пореден номер. След това Автомобилите били разделени на частни и държавни, като първите получавали черни табели, а вторите – бели. Когато настъпва януари 1986-та, се издават нови регистрационни табели, като те наподобяват днешния формат от букви отзад и отпред, както и цифри по средата. След 1992-ра година, за буквения код се използват само такива от кирилицата, а към края на хилядолетието, е променен шрифтът и е добавена общоевропейската синя лента с българския код.