На днешната дата отдаваме почит на една от най-важните исторически фигури за България – Христо Ботев. Този ден е част от българското общество и се отбелязва повече от 100 години. Когато споменем името на революционера, вълна от емоции се изсипва у нас – гордост, радост, а същевременно и тъга, заради начина, по който умира и т.н. Този ден се отбелязва официално от 1901-ва година.
Накратко за смъртта на поета и революционера
След като Ботев напуска БРЦК, той продължава да поддържа частните с иконтакти със Стамболов, Заимов и други. Организацията не успява да осъществи плановете си за прехвърляне на чети от чужбина и така вътрешните комитети се засилват. Когато въстанието избухва, Ботев заминава за Кишинев и Одеса, за да търси доброволци. Успявад а се върне навреме, преди края на въстанието. Преди да замине, революционерът издава последния брой на своя вестник – „Нова България“.
Отбелязваме 146 години от избухването на Априлското въстание
Всички знаем историята за отвличането на кораба „Радецки“. Интересното е, че въпреки получената информация, която имат румънските власти, те не се намесват в Ботевия подвиг. След като слизат на Козлодуй, Ботев и неговата чета се отправят към Враца. Четата влиза в по-сериозно сражение на 18 май край село Баница. Надеждата за помощ от Враца, остава неоправдана. След като става ясно, че във Враца боевете няма да бъдат успещни, четата се насочва към стара планина. На 20 май (1 юни нов стил), след затихнали сражения, куршум уцелва Ботев и той намира смъртта си.