Защо напуснаха министрите на ИТН
В сайта на Министерския съвет беше публикувана стенограмата от заседанието на Министерския съвет в сряда (8 юни). От нея става ясен поводът министрите на „Има такъв народ“ да напуснат заседанието.
Оказа се, че заседанието предшества поредица от събития в управляващото мнозинство. Започна се с напускане на заседанието на министрите от ИТН и се стигна до кулминацията, в която лидерът на ИТН Станислав Трифонов заяви, че слага край на коалицията и изтегля своите представители от нея. Премиерът Кирил Петков, пък изтъкна, че е готов да управлява с правителство на малцинството, а зад гърба му застанаха останалите коалиционни партньори. Последваха взаимни нападки и обвинения за това каква е истинската причина за събитията.
От стенограмата е видно, че по време на заседанието регионалният министър Гроздан Караджов обвинява премиера Петков, че актуализацията на бюджета е внесена „задкулисно“ и без да са приключили разговорите по темата.
„В бюджета на МРРБ само има обещани неща за минали периоди за над 3 милиарда лева, обещани от финансовия министър, които ги няма в актуализацията. Това отваря огромна дупка и огромен риск не само пред републиканската пътна мрежа, където са тези проблеми, но и пред бюджета на държавата и финансите като цяло“ заявява Караджов. По думите му липсват и обещаните 500 милиона лева за общините.
„Не само тези аргументи, но и аргумента за абсолютно задкулисното внасяне на този бюджет тук в зала и след проведените консултации с партията, която ни е излъчила, ние министрите излъчени от „Има такъв народ“ напускаме заседанието на Министерския съвет и се оттегляме за разговори в нашата партия“, заключва министърът.
Премиерът Кирил Петков, от своя страна, определя като „неуместно“ обвинението в задкулисие. „След като този бюджет беше обсъден няколко пъти на експертни съвети и това, че не се дават едни допълнително поискани средства, не мисля, че може да се води за задкулисно, особено когато реформата за КПКОНПИ е спряла, когато наши предложения за назначения в КПКОНПИ са блокирани; когато Закона за КПКОНПИ не се придвижва специално заради Вашата партия. Едновременно с това се искат милиарди да се харчат през строителни компании, чиито собственици знаете на кои са“, заявява още Петков. И допълва: „Обещахме на българския народ нещо съвсем различно. А когато даваме пари за пенсионери, които могат да паднат под линията на бедност и вместо това искаме едни строителни компании да получат едни повече пари вместо тях, аз лично заставам на страната на пенсионерите“, категоричен е Петков.
Политиката на 08.06: Слави излиза от коалицията, Петков обяви какво следва
ГЕРБ предвиждат политическа криза
От партия ГЕРБ заявиха, че след серия от кризи в страната ни вероятно ще настъпи и политическа.
„От вчера наблюдаваме грубо погазване на елементарни етични норми на поведение между политици и това никак не е полезно за обществото ни като цяло“, това заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ по повод трусовете в четворната коалиция вчера и заявките на лидера на ИТН Слави Трифонов, че ще изтегли своите министри от кабинета и на премиера Кирил Петков, че е готов да управлява с правителство на малцинството.
„Мнозина от тях говориха за промяна, за различно политическо поведение, но демонстрациите, които се правят последните седмици и в пленарна зала и между частите на четворната коалиция, която вече е тройна, са език на омразата и взаимни обвинения“, допълни Атанасова и заяви, че именно заради това от партията са разтревожени.
На мястото на премиера Кирил Петков от ГЕРБ биха поискали вот на доверие.
Шефът на БНБ: Не можем да си позволим на всеки три месеца да актуализираме бюджета
Депутатите обсъждат актуализацията на бюджета в рамките на Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание, както и националния план за въвеждане на еврото. Това става само ден по-късно след разрива в коалицията, при който „Има такъв народ“ обяви, че излиза от нея.
Планът за въвеждането на еврото на 1 януари 2024 г. беше първа точка в заседанието.
„Целият процес на присъединяване към еврозоната в много голяма степен е функция на политическия процес. Ние имаме сериозна промяна в този процес от вчера, затова много е важно как този процес ще се развие оттук нататък. Това може да ускори или да забави въвеждането на еврото в България“, каза управителят на БНБ Димитър Радев.
„Втората изходна позиция е, че безспорно темата за ползата, разходите, рисковете е резонна, но това е тема, която се обсъжда и решава в началото на пътя, не в края на пътя, когато говорим за присъединяване на еврозоната”, каза Радев.
„Аз не искам да бъда саркастичен или критичен, но ние не може да си позволим на всеки три месеца да актуализираме бюджета. Това ще ни разстрои тотално работата. Ние вече сме в бюджетната процедура за следващата година. Говоря за Централната банка и предполагам, че същото, доколкото имам информация, а аз имам такава информация, важи и за търговските банки“, заяви гуверньорът Димитър Радев, който участва в съвместно заседание на парламентарните комисии по бюджет и финанси и по европейски въпроси, които обсъждат законопроект за одобрение на Националния план за въвеждане на еврото.
„Според мен ще бъде огромна грешка да се стопира техническата подготовка за еврото, докато чакаме да излезе анализ или докато парламентът проведе обществен дебат. Това каза вицепремиерът и финансов министър Асен Василев по време на заседанието на ресорната комисия към Народното събрание.
Василев: Ще бъде грешка да се спре техническата подготовка за еврото, докато чакаме анализ

Според мен ще бъде огромна грешка да се стопира техническата подготовка за еврото, докато чакаме да излезе анализ или докато парламентът проведе обществен дебат. Това каза вицепремиерът и финансов министър Асен Василев по време на заседанието на ресорната комисия към Народното събрание.
„Причината е проста – това, което поне към Министерство на финансите идва и от страна на БНБ, и от страна на всички банкови институции, както и от страна на институциите в държавната администрация, че на тях им трябва време за подготовка. Тази подготовка и как тя да се случва е описана в оперативния план. Ако ние след 6 месеца решим, че искаме да приемем еврото на 1 януари 2024 г., но не сме стартирали оперативните дейности, просто няма да имаме възможност да го приемем“, каза Василев.
Депутати от бюджетната комисия, съвместно с комисията по въпросите на Европейския съюз, заседават по проект на решение във връзка с прилагането на Националния план за въвеждане на еврото в България, внесен от Любомир Каримански от „Има такъв народ” и група народни представители.
Асен Василев предложи да се отхвърли този проект на решение, да продължи работата по оперативния план. „А ако НС иска да вземе решение, с което да изиска допълнителни анализи, дискусии и т.н. нека да вземе такова решение, ние сме готови да го подпомогнем по всички възможни начини, за да се случат тези анализи. Така или иначе ние ще идваме в НС поне стотина пъти за промяна на закони, свързани с изпълнението на работата по приемане на еврото, и спирането на техническата работа в момента, според мен, би поставил под риск възможността, ние да приемем еврото на 1 януари 2024 г., а по-добре да си запазим тази опция”, каза вицепремиерът.
Пред депутатите Василев посочи, че стратегическите приоритети на България и това, че приемането на еврото е стратегически приоритет, е заявено и прието от НС още в началото на процеса по присъединяване към ЕС.
„Той е залегнал в международния договор, който България е подписала като част от това да стане страна членка на ЕС. Там е ясно записано, че България ще приеме евровалутата и се ангажира с това”, каза Василев. Той посочи още, че началото на процеса и задаването на датата 1 януари 2024 г. не се е случило сега, не се е случило преди една година, а се е случило 2017 г. и това е направено не само от правителството, а и от парламента.
„За да може да се спази датата, е необходимо да се извършат редица технически дейности. От пренастройване на софтуера на банките до закупуването на достатъчно хартия за печатане на евро, до промяната на над 100 закона, които трябва да бъдат променени, в това число и законът за БНБ, за да може българската законодателна рамка да отговаря на законодателната рамка на еврозоната. Тоест, между сега и 1 януари 2024 г., когато еврото трябва да бъде прието, парламентът трябва да се произнесе поне стотина пъти за промяната на тези закони и всяко едно непроизнасяне на НС би стопирало процеса”, каза той.
Тошко Йорданов: Всички министри на ИТН ще подадат оставка
„Това правителство приключи и тази коалиция приключи. Оттам нататък какво ще се случи ще видим“, заяви Тошко Йорданов от партия „Има такъв народ“ (ИТН) пред журналисти. Той участва в национална дискусия „Демографията няма цена“. Изказването му е по повод вчерашното изявление на лидера на ИТН Слави Трифонов, че партията му ще се оттегли от управлението и ще изтегли министрите си от кабинета.
„В момента това положение е нетърпимо, няма да продължим по този начин и дори нещо по-нататък да се случи, няма да е при тези условия“, категоричен бе Йорданов. По думите му е имало опит да се заобиколи националният интерес и договорката в коалиционното споразумение по темата Република Северна Македония.

„Нещата ескалираха. Те нарушаваха коалиционното споразумение и това можеше да се случи (оттеглянето на ИТН от управлението – бел. ред) още преди три месеца. Кирил Петков нарушаваше коалиционното споразумение в частта външна политика. Има факти, че се опитваха да заобиколят решението и на парламента, и на държавата, пък и на хората по отношение на Северна Македония“, каза Йорданов.
Той заяви, че всички министри ще депозират оставка. Йорданов отбеляза, че в момента министърът на енергетиката Александър Николов и заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова са в чужбина, но и те ще подадат оставка.
Относно перспективата за провеждане на предсрочни избори Йорданов коментира, че всичко е въпрос на конфигурация. „При падане на правителството започва раздаване на мандати от най-голяма, втора, трета, която избере президентът. Някъде в този процес е възможно да се случи това“, заяви той.
Във връзка с актуализацията на бюджета, Йорданов коментира, че ИТН ще подкрепят „социалната сфера, пенсиите на хората – всичко останало не“.
„Бюджетът се гласува по параграфи, така че могат да забравят всичко останало. Амбицията на Асен Василев да изхарчи една торба пари, неясно къде, няма да се случи“, каза още Йорданов.
Битките в политическата сфера се отразяват на министерствата, смята Рашков
„Тези дни предвид политическите сътресения станахме свидетели на разнопосочни изказвания, вероятно такива ще наблюдаваме и в близките дни. Онези битки, които се развиват в чисто политческата сфера, за съжаление, се отразяват и на ведомствата, на министерствата и в часност на Министерството на вътрешните работи. Дават се най-често произволни оценки издаващи непознаване на работата на МВР и оценки, обслужващи единствено политическите тези, които в момента се застъпват от една или друга политическа партия“. Това каза министърът на вътрешните работи Бойко Рашков по време на пресконференция на МВР, на която представиха повече информация за хода на реформата в МВР, както и за състоянието на престъпността и резултатите от противодействието ѝ, справянето с миграционния натиск, материално-техническото обезпечаване на ведомството и законодателните инициативи на МВР.
Това, което представиха колегите от МВР, е в пълно противоречие и напълно опровергават необективните и злонамерени критики и оценки към МВР, посочи Рашков.
„МВР и министърът на вътрешните работи, не се били справяли с реформите в МВР. Тези хора в парламента просто не знаят за какво са в Народното събрание, които всеки петък контролират. Една година министрите са повече време в пленарната зала на парламентарен контрол, отколкото на работните си места. А някои народни представители са толкова неподготвени по материята, по която се опитват да вземат някакво отношение. Реформи в МВР са предприети, извършват се и някои от тях са завършени. Друг е въпросът, че реформи не се извършват за ден, седмица или месец, подчерта Рашков.
Според министъра на вътрешните работи „в последните 20 години нито един ръководител на това министерство не се е замислял дали структурата му отговаря на съвременните условия и обстоятелства“.