Желязната лейди е една от най-забележимите жени в политиката. Името ѝ е Маргарет Тачър. Тя е първата жена, заела позицията на министър-председател в Обединеното Кралство. Тачър води антикомунистически политики и това дава повод на един съветски журналист да я нарече „Желязната лейди“. Жената, станала символ на консерватизма, приема прозвището с гордост. Тачър заявява в една от речите си, че приема да бъде наричана „Желязната лейди“, ако по този начин се интерпретира защита ѝ на фундаментални ценности и свободи.
Първата жена, станала министър-председател на Обединеното Кралство, е родена през 1925г. в Грантъм, Англия. Истинското ѝ име е Маргарет Хилда Робертс. Баща ѝ е активен участник в местното управление. Той повлиява на решението ѝ да навлезе в политиката като член на Консервативната партия.
Маргарет получава добро образование. Следва химия в колежа „Самървил“, който се намира в Оксфорд. Покрай дейностите, с които се занимава, се запознава с бъдещия си съпруг Денис Тачър. Той е заможен бизнесмен. Денис подпомага финансово второто висше образование на Маргарет и тя по-късно става съдебен адвокат. Заедно те имат две деца.
Началото на политическа кариера на Желязната лейди
Бъдещата Желязна лейди е избрана в студентските си години за председател на Консервативната асоциация на Оксфордския университет. През 1950г. тя се кандидатира за първи път на местните избори в Датфорд като консерватор. Опитът ѝ е неуспешен, но към нея е насочено голямо публично и медийно внимание. Това се дължи на факта, че е единствената жена и е най-младият кандидат. Ситуацията се повтаря и през следващата година. Има още няколко неуспешни опита да заеме сигурно място в политическите среди, но през 1959г. става член на Камарата на общините. Тачър започва да се отличава със своите силни речи и подкрепата за различни законопроекти, повечето от които са приети.
Първият монарх oт Kралството, посетил щатите
Маргарет Тачър става министър на образованието през 1970г. Общественото мнение се настройва срещу нея, но за кратък период от време. Всичко това се случва, защото тя премахва безплатното мляко в училищата. Тя издава заповедта, защото е била принудена да намали бюджета за образованието. 4 години по-късно става министър на екологията, а през следващата е избрана за лидер на опозицията. Именно в този период от политическата ѝ активност произлиза прозвището „Желязната лейди“. Смята се, че Тачър е основната причина Консервативната партия да спечели изборите през 1979г., когато самата тя става министър-председател. Това е ключов момент за бъдещето на жените в политиката.
Управление като министър-председател
Желязната лейди се заема с това да изведе Англия от икономическата криза, в която се намира. Тя въвежда по-високо ДДС и инфлацията в страната нараства. Първоначално безработицата се увеличава, хората и бизнесите негодуват, но през 83-а положението е стабилизирано. Икономиката дори е в разцвет.
Какво ще се случи, когато кралица Елизабет си отиде?
През 1982г. Аржентина напада фолкландските острови. Бързата реакция на Желязната лейди води до победата на страната ѝ. Това значително повишава броя на хората, които подкрепят Тачър. Така на изборите през следващата година, Консервативната партия печели отново. Тя води политика на приватизация, която в началото е експериментална, но се оказва наистина успешна. Примерът е последван от много страни по света. Свободният пазар и предприемачеството са на фокус и се развиват.
Желязната лейди и последните ѝ активни години в политиката
Маргарет Тачър е избрана за министър-председател за трети пореден път на изборите през 1987г. Тогава тя започва да обръща повече внимание на екологията. Концентрира политиките си върху разрешаване на проблеми, обвързани с околната среда. Тачър се обявява срещу централизацията в ЕС. Опасява се, че някои от плануваните промени могат да разклатят икономиката във Великобритания. Желязната лейди се оказва права. През 89-та това започва да настройва общественото мнение срещу нея. Политиките ѝ за местните данъци влошават още повече статута ѝ на управляващ. През 1992г. тя се оттегля от активната политика и напуска парламента. Това слагай край на силното присъствие на Желязната лейди в управлението на Великобритания.
Автор: Петя Боекова