Българското съвременно оръжейно производство води началото си от 1878г. В Русе се основава първото за страната предприятие за артилерийски арсенал. То съществува до ден днешен под името „Арсенал“ АД. Производството на оръжия и боеприпаси в страната преминава по дълъг път. То има силни периоди, както и такива, отчитащи спад в продукцията.
Завод „Арсенал“ – функциониращ паметник
Това предприятие е доказателство за качеството на българското оръжейно производство. За да се запази толкова дълго време, е логично да предлага добри продукти. През годините заводът е преместван в София и Казанлък, поради стратегически съображения. Името му също е било променяно. В края на предпоследното десетилетие от миналия век е назован „Арсенал“. След Първата световна война предприятието е известно като Държавна военна фабрика. Играе основна роля в производството, поправката и изпробването на всички оръжия, нужни на България. Днес в „Арсенал“ се създават основно пистолети и части за роботи-манипулатори.
Трите държави, които никога не подписват конвенцията срещу химическите оръжия

Българското оръжейно производство днес
През изминалите месеци е отчетен голям ръст в заявките за български оръжия. Твърди се, че България основно продава оръжейното си производство на страни, които са членове в НАТО. Съществува хипотеза, че след това са изпращани в Украйна. Официално България не я снабдява с никакви оръжия и боеприпаси, поради мнението на БСП, че това ще ни замеси във войната с Русия.
Анализ: Ще започнем ли война с Русия, ако изпратим оръжие на Украйна?
Различни данни сочат, че за първите 4 месеца от тази година наши оръжейни производства са сключили споразумения за изнасяне на продукция. Сумата се изчислява на над 2 милиарда евро. Това е рекордна стойност за българското оръжейно производство. От началото на войната между Русия и Украйна продуктите на военната ни промишленост се изнасят в пъти повече. Каквато ѝ да е крайната дестинация, тези факти насочват към една истина. Българското оръжейно производство не е понижило качеството, предлагано в миналото, а не се знае дали някога този отрасъл няма да е в основата на цялата ни икономика.
Автор: Петя Боекова