В края на 80-те и през голяма част от 90-те години в България има изключително тежка финансова криза. Икономиката се срива, левът се обезценява, дълговете на страната се увеличават главоломно. Спомените за този период все още присъстват ясно в съзнанието на всеки българин, живял по онова време. Също така те дават отражение на народопсихологията. Това си проличава по негативното мнението на голяма част от народа по отношение на тегленето на дългове. Преминаването на България към валутен борд в края на миналия век е стабилизирало икономиката на държавата.

Какво представлява икономическата рецесия?
Предпоставките и самото преминаване към валутен борд
Задълбочилата се икономическа криза в България води и до политическа такава. За период от време в страната се наблюдава хиперинфлация. Тя достига 300%. Това се дължи на поредица от решения, взети от БСП. Правителството им се опитва да не намалява работните места, да се издължава по отношение на външните дългове на страната, а и да запази стойността на българската валута. Всичко това се оказва несъвместимо. За да излезе държавата от икономическата катастрофа, в която се намира, през 1997г. се случват промени, осъществени от правителството на Обединените демократични сили с лидер Иван Костов.
В страната се приема обновен Закон за Българската народна банка. На 1 юли България преминава към валутен борд. Първоначално паричната ни единица е фиксирана към германската марка, като една такава се равнява на 1000 лева. Две години по-късно инфлацията води до деноминация на валутата ни. Обменният курс става фиксиран на ниво от 1 лев за 1 германска марка. През същата година се въвежда еврото. Левът става прикачен към него. Фиксира се нов курс, приравняващ 1,95583 лева на 1 евро.

Какво представлява дефлацията?
България и валутният борд днес
Въвеждането на валутен борд в България е условието, при което Международният валутен фонд се съгласява да помогне на държавата ни. Той действа до ден днешен. Смята се, че България ще бъде една от страните, в които най-дълго време е имало действащ такъв. В наши дни се появяват все повече критики към това от родни икономисти. Те твърдят, че заради валутния борд, страната не може да има увеличение на брутния вътрешен продукт. Според други България не може да изпълни икономическите си цели точно заради него. От известно време се коментира навлизането на държавата в еврозоната. Това би означавало край на валутния борд, но няма категорични данни дали и кога ще се случи. За сега целта, заложена от предишното редовно правителство, е 2024 г.
Автор: Петя Боекова