Макар че повечето от вас най-вероятно никога не са чували името Нейтън Щраус, то в Америка преди години той е бил един от най-известните и влиятелни хора.
Ще започнем разказа си за него споменавайки, че освен всичко изброено до момента, той е един от най-известните бизнесмени в американската история.
Решихме да ви запознаем с него, защото той е човекът, използвал почти целия си личен капитал, за да помага на бедните в Ню Йорк. Щраус бил съсобственик и основател на „Марси‘с“ и „Ейбрахам и Щраус“.
Той дал шанс на много деца да оцелеят с използването на пастьоризираното мляко. В края на 19-ти и началото на 20-ти век детската смъртност в Ню Йорк била много висока, една от причините била лошото мляко.

Сега много разпространено сред майките е пастьоризираното мляко. По онова време обаче не само не помисляли за това, но дори го смятали за вредно за самия продукт. Смятали пастьоризирането за безполезно харчене на пари.
Щраус не е на същото мнение и се бори със зъби и нокти, за да помогне на гладуващите деца. Той се сблъсква с много препятствия, но до края на живота си с негови пари са построени 297 станции за пастьоризиране на млечни продукти в 36 града на САЩ.
Чудите се какво го е накарало да се загрижи толкова за другите? Семейна трагедия.
Когато се родила дъщеричката на Щраус и съпругата му Лина, двамата решили да заминат на пътешествие до Европа. За нещастие малката умира от некачествено мляко.
По-късно във фермата на Щраус умира на пръв поглед напълно здрава крава и аутопсията показала, че животното има туберкулоза. Двойката започва да финансира изследвания и разкриване на лаборатории за пастьоризиране на мляко с лични спестявания.
Не било много трудно да се досетиш, че бебетата умира от вече заразените крави и тяхното производство.
Щраус бил категоричен, че технологията, разработена през 1860 г. от Луи Пастьор, според която е било необходимо млякото да се загрява и след това бързо да се охлажда, ще унищожи опасните микроорганизми и ще направи млякото безопасно.

Твърдо решен да предострвати повече такива случаи, Щраус започва да строи млечни станции в по-бедните квартали на Ню Йорк.
Той гарантирал на хората, че всичкото мляко, което произвеждат там, е пастьоризирано. През 1891 г. е публикувана статистика, която твърди, че 24% от децата, родени в Ню Йорк, умират преди да навършат една година.
Проведено е и изследване при деца, които са се хранили с пастьоризираното мляко на Нейтън Щраус. Те са показали, че от 20 111 деца, които са били хранени с негова продукция, само шест са починали.
Година по-късно, двамата с жена му финансират Лаборатория за пастьоризирано мляко Нейтън Щраус. Целта им е да осигурят пастьоризирано мляко на децата в борба с детската смъртност и туберкулоза.
Книгата им „Болест в млякото: Лечебна пастьоризация: Животът на Нейтън Щраус“ описва как нечистото, непастьоризирано мляко, с което се хранят кърмачетата, е основната причина за туберкулоза, коремен тиф, скарлатина, дифтерия и други заболявания, които са основната причина за 25% от детска смъртност в САЩ през 1890 г., 15% през 1903 г.. На този фон, тя е 7% в Ню Йорк през 1900 г., където пастьоризираното мляко вече е станало норма. Щраус е признат за водещ привърженик на движението за пастьоризация, което против заразното мляко, станало причина за стотиците хиляди смъртни случаи годишно.
Науката напредва: Робот извърши първата лапароскопска операция без лекар (СНИМКА)

През 1989 г. Щраус получава голямо признание за действията си.
Той е назначен за президент на здравния отдел на града и незабавно дарява оборудване за пастьоризация на сиропиталището в града. Детската смъртност в цялата страна е спаднала от 125 на хиляда през 1891 г. на 15 през 1925 г. Според някои историци Щраус е спасил живота на 445 800 деца.
Добрините му не спират до тук. В американската история датата 1893 г. се помни с икономическата депресия, която е налегнала страната. Тогава Щраус използва млечните станции, за да продава въглища на най-ниски цени.
Разбира се, има много хора, които не могат да си позволят да си закупят. На тях той давал въглищата безплатно.
Освен това, Щраус отдава къщи с обзаведени стаи за 64 хиляди души, където закуската се сервира за пет цента, и организира 50 хиляди вечери за един цент.

Поредното признание за Щраус идва през 1911 г.
Тогава бива избран за делегат на САЩ на Международния конгрес за защита на децата в Берлин. Освен това е бил делегат на Конгреса за детската туберкулоза в Рим. Щраус се пенсионира през 1914 г., за да се отдаде изцяло на благотворителност.
През зимата на 1914–15 г. той осигурява 1 135 731 пакета с храна за безработни от складовете си за мляко в Ню Йорк. През 1916 г., по време на Първата световна война, той продава яхтата си Сисилина на бреговата охрана. Използва приходите за изхранване на сираци от войната. По-късно той храни завръщащите се американски военнослужещи в Бетъри Парк.

През 1931 г. Нейтън Щраус умира на 82-годишна възраст, като е похарчил по-голямата част от капитала си за нуждите на бедните.