Чували ли сте за поверието, че ако сте сънували кошмари или сънища, които не искате да ви се случат, не трябва да разказвате на никого преди 12 на обяд?
Лекари обаче смятат, че разнообразието от лоши сънища, които периодично сънуваме, са полезни в известен смисъл. По този начин мозъкът обработва информация и взема определени решения. На това мнение е и сомнологът Роман Бузунов.
Какви са основните причини за лош сън
„Функцията на кошмарите е дългосрочна адаптация към околната среда. Всъщност това са един вид игрови ситуации, в които мозъкът търси изход от тях през нощта. Най-вероятно сме си представяли част от тях през деня, а вечерта те се превръщат в кошмари.Например, не дай Боже, мъжът/жена ми ме напусне, какво ще правя тогава“, обяснява той.

Според лекаря се смята, че ако хората имат периодично различни лоши случки насън, това ги адаптира по-добре към околната среда, докато хората, които нямат нямат, са по-малко адаптивни.
„Друго нещо са обсесивните кошмари. Това е когато например човек всяка нощ сънува, че попада в автомобилна катастрофа. Такива посттравматични кошмари често се описват във филмите. В този случай мозъкът всеки път се обръща към тази информация, не може да я забрави, не може да вземе решение и не разбира как да живее с нея. Тук мозъкът не се е справил и задачата на психиатрите и психолозите е да преодолеят такива натрапчиви сънища“, споделя професорът.
Превод и редакция: TRENDY NEWS