Гените ни са нещо невероятно. Някои мутации причиняват болести, но други спомагат за това някой да е „уникален“. Ще ви разкрием за няколко генетични мутации, които впечатляват дори и учените.
Ще започнем с тези, които засягат очите.
Сини, зелени, пъстри… Съществуват няколко, дори такива, които не сте виждали, комбинации при човешкия „прозорец към света“. Знаете ли, че сини очи имат само 8% до 10% от населението на Земята? Те са резултат от мутация в гена HERC2. Хората със сини очи се смятат за наистина привлекателни.
Другите светли очи са зелените. Интересното при тях е, че те са най-редкия срещан цвят за очи. Само 2% от хората са с такива очи. Между другото, има повече зеленооки жени, отколкото мъже. Зелените очи, както и сините, съдържат по-малко меланин, което ги прави по-чувствителни към ултравиолетовите лъчи.
А знаете ли какво е хетерохромия? В резултат на генетични мутации очите са в различен цвят.
С тях може да се похвали Амина Епендиева.
Освен два различни цвята на очите, тя е наследила и албинизъм. Както повечето знаят, при него липсва меланиновият пигмент, което прави кожата и косата й изключително бели.
Мнозина смятат външността й за произведение на изкуството.

Червеникав цвят на косата и лунички
Като прочетете това със сигурност се сещате за сладката Пипи Дългото чорапче от детството ни. Едва ли тогава сте се замисляли, че несравнимия й с което й да е дете от обкръжението ни външен вид има нещо общо с генетични мутации.
Червената си коса хората дължат на промените в гена MC1R. И тук, както при зелените очи, само 2% от населението могат да се гордеят с такъв цвят на косата. Тази мутация обикновено е придружена от светъл цвят на кожата, лунички и светъл цвят очи, но и хората от Азия и Африка имат червена коса.

А луничките? Виждали сме и хора с по-тъмна кожа и очи, които също са притежатели на малките петънца. Те са друга безвредна мутация на гена MC1R. Интересен факт е, че бебетата се раждат без лунички, така че хората си мислят, че те се появяват, ако си прекарал много време на слънце.
Като сме на темата за косата, знаете ли какво е полиоза?
Става въпрос за мутация, при която се появяват, още с раждането, бели или сиви петна по косата. Те може да се появят също и по веждите или миглите. Тази особеност може да бъде симптом на тежко генетично заболяване, но в повечето случаи се дължи на липса на меланин и не създава проблеми.

Има и много такива случаи при животните.
Един от случаите е с бебе зебра. Малкото конче се родило с петна вместо с райета.

Бял тигър със синдром на Даун?
Такъв е случая на Кени, който се родил с подобна мутация на гените, която се наблюдава при синдрома на Даун.

Мутации в Индия: Женски бивол роди бебе с две глави (СНИМКА)
Птица чинка – близнак на Борис Джонсън?
Природата е надарила тази чинка със зашеметяваща прическа.
