Астрономи от Масачузетския технологичен институт са засекли мистериозен радиосигнал, идващ от далечна галактика. Сигналът се класифицира се като „бърз радиоизбухвател“ (FRB). Това всъщност е кратък изблик на радиовълни с неизвестен произход, с продължителност не повече от няколко милисекунди. Продължителността на взрива обаче достига три секунди. Това се съобщава в статия, публикувана в сп. Nature.
Няколко специфични особености предизвикват изненада сред учените. На първо място сигнала пулсира в ритъм, който наподобява сърдечния в човешкото тяло. Успоредно с това продължава приблизително 1000 пъти по-дълго от т.нар. “бързи радиоизбухвания” (FRB).

Изследователите обозначават сигнала като FRB 20191221A и в момента това е най-продължителният FRB с най-ясната периодична структура, открита до момента. Източникът на сигнала е в далечна галактика, на няколко милиарда светлинни години от Земята. Астрономите спекулират, че сигналът може да идва от неутронна звезда, която е или радиопулсар, или магнетар.
Основната разлика между новия сигнал и радиоизлъчването от пулсари и магнетари в Млечния път е, че FRB 20191221A изглежда повече от милион пъти по-ярък.
По-голямата част от FRB, наблюдавани до момента, мигат само веднъж и продължават няколко милисекунди, преди да изчезнат. Наскоро астрофизиците откриха първия периодичен FRB, който излъчва редовни радиовълни. Този сигнал се състоеше от произволни изблици, които продължиха четири дни и след това се повтаряха на всеки 16 дни.
Превод и редакция: TRENDY NEWS