В последните седмици се стремим да ви запознаем с интересни факти за болестите, с които най-често се сблъскваме. Вече разкрихме някои подробности за много разпространения диабет, но има още, за които не сте подозирали.
Във времена, в които живеем в сянката на COVID-19, учените потвърдиха, че двете болести имат връзка помежду си. В случая коронавируса може да е причина за създаването на неправилни връзки между мастните клетки, което да доведе до диабет.
Вече разкрихме, че диабет е производно на гръцката дума „diabaino“, което означава „минавам през нещо“, „тека“. Древният лекар Аретей от Кападокиян аблюдава полиурия (отделянето на над 2 литра урина за 24 часа) при пациенти, като той свързва това с факта, че течностите, постъпващи в тялото, преминават през него и се отделят непроменени.

Има и интересно заключение за това кои хора по-податливи към заболяването. Оказва се, че афроамериканците и испанците са по-склонни към диабет тип 2, отколкото белите. Оказва се, че 74 на 1000 афроамериканци, 61 на 1000 са испанци и 36 на 1000 бели заболяват с тази болест.
Към това можем да добавим, че приблизително една на всеки три афроамерикански жени на възраст 64 и повече години развива диабет.
Приблизително 11% от американците на възраст от 65 до 74 години имат „захарната болест“. Около 20% от тези над 74 години също имат диабет, а половината от тях дори не знаят за заболяването си.
Освен хората обаче, някои животни също са диабетици. Сред тях са коне, порове и катерици. Когато животните се хранят без надзор, диабетът може да се развие при делфини, лисици и дори хипопотами.