Свещарската тракийска гробница се намира на 2,5 км югозападно от село Свещари, област Разград, на 42 км североизточно от града, в Североизточна България. Гробницата вероятно е гробът на Дромихет, който е бил цар на гетите от двете страни на долния Дунав около 300 г. пр. н. е. и неговата съпруга, дъщерята на цар Лизимах.
Гробницата е обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Открита и разкопана през 1982 г. при разкопките на могила № 7 от Източния могилен некропол на Сборяново (Гинина могила) – могила от ранноелинистическата епоха, Свещарската гробница е изградена през първата четвърт на III в. пр. н. е. Конструкцията на гробницата отразява основните конструктивни принципи на тракийските култови сгради.
Най-трудният изпит е в Оксфорд
Архитектурният декор на гробницата се счита за уникален, с полихромни получовешки кариатиди и рисувани стенописи. Десетте женски фигури, издълбани във висок релеф по стените на централната камера и украсата на люнета в нейния свод са единствените образци от този тип, открити досега в тракийските земи.

Това е изключителен паметник на гетите, тракийски народ, който според древните географи е бил в контакт с елинистическия и хиперборейския свят. През 2012 г. край селото археолозите открили значително по размер съкровище. То включва златен пръстен, изображения на 44 женски фигури и 100 златни копчета, намерени в 150 гробници от 4 век пр.н.е. Предполага се, че е част от мястото на гетанския град Хелис. Гетите са били обединени в Одриското царство през 5 век пр. н. е. Не е известно как са се развили отношенията между гети и одрици.