Големите звезди живеят няколко милиона години, докато по-малките повече от 10 милиарда години. Не можем наистина да гледаме как се образува звезда и да видим какво се случва в реално време. Когато гледаме звездите през телескоп, това, което виждаме, вероятно се е случило преди милиони години.
Можем да кажете някои неща за техния прах въз основа на цвят и температура, но не всичко. През 1987 г. е имало свръхнова, която всъщност дала възможност на учените да наблюдават и записват пръстен от материал, който се изхвърля, но този вид явление е рядкост.
Едни от най-интересните находки на планетата са открити в България
Заснето от космическия телескоп Spitzer на НАСА през 2011 г., това изображение на мъглявината Северна Америка показва куп млади звезди (на възраст около един милион години). Другият начин за изследване на жизнения цикъл на звездите е чрез намиране на проби от космически прах и наблюдението им през електронен микроскоп.

Невидима за човешкото око, една прашинка от този много чист, оригинален звезден прах (известен като предслънчеви зърна, защото са по-стари от нашето Слънце) е с размер само няколко микрона – 100 пъти по-малък от ширината на човешката коса. Намираме се в наистина млади, примитивни метеорити, които никога не са били променяни на астероиди в ранната слънчева система. Това е като да търсиш игла в цяла нива от купи сено.
По същество един учен трябва да вземе малък чип от примитивен метеорит и да разтвори 99,9999% от него, докато остане с остатък от силициев карбид, графит и нанодиаманти. Нещата, които са направени при високи температури в атмосферата на звездите, са устойчиви на киселини и затова са изоставени. Така че наистина ли сме направени от звезден прах? Повечето от елементите на телата ни са се образували в звезди в продължение на милиарди години и множество звездни животи. Възможно е също така част от нашия водород (който съставлява приблизително 9,5% от телата ни) и литий, който тялото ни съдържа в много малки следи, да са произлезли от Големия взрив.