Костите ни са тези, които поддържат тялото ни цяло. Можем да сравним „длъжността“ им с тази на тухлите във всяка една къща.
Ще започнем с нещо основно – броят на костите ни. В малко по-късен етап, по-точно в 8 клас, в часовете по биология се разглежда основно костната структура, какви и колко кости имаме. В учебниците, а и доказано, тялото на възрастен индивид има 206 кости.
Любопитното тук е, че бебетата се раждат с 300. Това означава, че с увеличаването на възрастта костите намаляват. В никакъв случай не можем да говорим за „изчезване“ на кокалите ни. Те просто се сливат помежду си, за да формират големите кости на скелета.

Ребрата ни пък са 12. Има обаче и хора, които се раждат с 13, но те са само 1% от населението, и по-добре. При повечето хора това екстра ребро, наречено „шийно ребро“, може да създаде здравословни проблеми като болки във врата. Ето защо често се налага оперативното му премахване.
А знаете ли коя е най-малката кост?
Веднага отговаряме. Стремето, кост в средното ухо, е най-малката от всички кости.
Може би смятате, че най-дългата кост се намира в крака ви и сте прави. Бедрената кост, която се намира в бедрото, е най-дългата и голяма кост в тялото. Освен това е и най-силната. А има ли кост, която не е свързана с останалите?
10 интересни факта за женското тяло
Има, разбира се! Но е само една. Подезичната кост е единствената кост, която не се свързва в става. Тя е отговорна за поддържане на езика на мястото му.
Завършваме с нещо прелюбопитно. Колкото и здрави и устойчиви да са костите ни, има нещо в тялото ни, което е по-здраво от тях. Това са зъбите ни. Емайлът в зъбите е по-здрав от костите. Той предпазва деликатните тъкани и нервите във вътрешността на зъба.