На 6 януари 2020 г. Федералният резерв на САЩ разполага с около 4 трилиона долара. Оттогава обаче много неща са се променили. Федералните ускориха количествените си улеснения (широко наричани печатане на пари), за да увеличи ликвидността на американските банки и да „инжектира“ трилиони долари в икономиката.
Към февруари 2022 г. инфлацията в САЩ достига 40-годишен връх, като през 2021 г. се повишава до 7,5%, тъй като Федералният резерв продължава да печата трилиони.

САЩ вече са на пътя на Ваймарска Германия от 1921 г. Пристрастеността на службите към печатането на пари поддържа партито на Уолстрийт, като същевременно подхранва неравенството. Днес фондовият пазар и криптовалутата са на рекордно високи нива, докато доходите и заплатите остават почти същите. Федералният резерв продължава да печата повече пари, като допълнително обезценява доларите и заробва милиони американци.
През май 2021 г. американския сайт TechStartup предоставя информация, че към този момент 40% от съществуващите щатски долари са отпечатани през последните 12 месеца. През декември същата година Федералният резерв актуализира цифрите. За съжаление това вече не са 40 % от всички американски долари, които са били отпечатани от 2020 г. насам, не са 50 % и дори не са 70 %. От януари 2020 г. насам САЩ са отпечатали почти 80% от всички съществуващи щатски долари.
За да разберем мащаба на печатането на пари от страна на резерва, трябва да се върнем 22 месеца назад.
В началото на 2020 г. в обращение има 4,0192 трилиона щатски долара. На 4 януари 2021 г. броят им се увеличава до 6,7 трилиона долара. След това федералните започват да печатат с пълна сила. До октомври 2021 г. това число се покачва до 20,0831 трилиона долара в обращение.
Това, което започва като спешна парична политика за предпазване на икономиката от пандемията COVID-19 през 2020 г., довежда до по-нататъшно обезценяване на щатските долари. От 15 март 2020 г. насам ФЕД купува всеки месец държавни ценни книжа на стойност 80 млрд. долара и ценни книжа, обезпечени с жилища, на стойност 40 млрд. долара, с което балансът на ФЕД към 7 декември 2021 г. достига 8,66 трлн. долара.
Откъде идват тези пари?
Правителството трябваше да вземе заем, като продаде своя дълг под формата на американски съкровищни облигации и други видове ценни книжа. След като облигациите са продадени, Федералният резерв се заема с печатането на пари.
Частица от историята: Преди 11 години Биткойн удари 1 долар
Междувременно прекомерното печатане на пари от страна на федералните започва да предизвиква опустошителен ефект върху икономиката и покупателната способност на хората. Например годишната инфлация в САЩ се покачва до 6,8% през ноември 2021 г., което е най-бързият темп от 1982 г. насам.
С темповете, с които вървим, пристрастяването им към печатането води до по-нататъшно обезценяване на щатския долар, тъй като печатането на пари не води непременно до увеличаване на производителността или на икономическото производство. Това, което федералните правят в момента, е изпробвано в цялата история. Резултатът винаги е бил един и същ.

Вземете например Германия. Между юни 1921 г. и ноември 1923 г. във Ваймарска Германия най-високият месечен темп на инфлация нараства с над 30 000%. Зимбабве е друга държава с хиперинфлация.
Междувременно печатането на пари не е нещо ново.
Федералният резерв печата пари от 1971 г. насам, когато през 1971 г. Съединените щати се отказват от златния стандарт, след като президентът Никсън прекратява конвертируемостта на щатските долари в злато.
На 15 август 1971 г. бившият президент Ричард Никсън заявява в реч:
„Наредих на министър (на финансите) Конъли временно да преустанови конвертируемостта на долара в злато или други резервни активи, освен в количества и условия, определени в интерес на паричната стабилност и в най-добрия интерес на Съединените щати.“
През 1970 г. средният доход е 9400 долара, а нова къща струва 23 400 долара. Днес цената на един среден дом е над 200 000 долара.
Повтаря ли Федералният резерв грешките на Ваймарска Германия от 1921 г.?
Ако историята е някакъв ориентир, това, което Федералният резерв прави сега, е било опитвано и преди. Тъй като продължават да печатат трилиони долари без никаква производителност, в един момент светът окончателно ще загуби вяра в щатския долар като световна валута. Тогава масовото заключение ще е, че вече няма смисъл който и да е да съхранява богатството си в щатски долари.
Превод и редакция: TRENDY NEWS