Ако някой ви попита „Колко различни вида живи организма има на Земята?“, няма да можете да му отговорите точно. Смелата прогноза е, че 94% от живите видове на Земята принадлежат на океаните, а две трети от тях все още остават неидентифицирани.
Животът в океана се състои от животни, растения и други организми, живеещи в солените води, които оказват огромно влияние върху екосистемата на Земята. Океанът е най-големият ни източник на кислород. Според National Geographic морските микроорганизми произвеждат до 70 % от кислорода в света.
Поради огромния размер на океана все още има много области, които предстои да бъдат открити, и затова е невъзможно да се знае като факт броят на видовете, които ги обитават. По-голямата част от нашата планета е покрита от океани, така че когато става въпрос за подводен живот, едва сме одраскали повърхността.

Тъй като толкова малка част от океаните е изследвана, много от видовете, живеещи под водата, все още не са открити. По-голямата част от този неоткрит морски живот вероятно се състои от морски гъби, мекотели или ракообразни.
Големият бариерен риф в Коралово море (Австралия) е най-голямата жива структура в света, простираща се на 130 000 квадратни мили с изобилие от животински видове.
Последни изследвания показват, че броят на морските животински видове намалява. Това се случва поради промени в екосистемите. Темповете на изчезване се движат бързо, което не позволява на съществуващите видове да се адаптират към новите условия. Изменението на климата играе голяма роля в тези промени. В резултат на това загубата на местообитания се увеличава в области като Арктика, Тихия океан и кораловите рифове. Положителен факт е, че въпреки намаляването на някои морски видове поради изменението на климата, други видове се развиват и адаптират към новите условия.

Запазването на морските екосистеми е една от основните стратегии, които изследователите проучват през последните години, за да сведат до минимум въздействието на изменението на климата. Една от най-успешните инициативи е въвеждането на електрически превозни средства вместо традиционните двигатели с вътрешно горене. Ако говорим за морската екосистема, тя може да извлече голяма полза от по-ниските емисии, липсата на изпарения или токсични остатъци, които се получават при използването на лодки със 100% електрическо задвижване.
Превод и редакция: TRENDY NEWS