В днешно време терминът „модна икона“ е малко девалвирал. Използваме го наляво и надясно и почти всяко стилно момиче се нарича по този начин. Но преди половин век тази титла наистина е трябвало да бъде заслужена. Най-стилните хора в света са определени от група култови кутюриери, които гласуват за различни кандидати. Сред журито, имащо право на глас, са Коко Шанел, Жана Ланвин, Мадлен Вионе и Люсиен Лелонг.През 1933 г. всички те гласуват за Мона фон Бисмарк, която става първата американка, удостоена с такава чест. Как едно обикновено момиче от Кентъки, което като дете със сигурност е било далеч от модните дрехи и светския живот, може да получи такова признание? Всичко, което трябвало да направи, било да се омъжи 5 пъти.


Да, точно толкова брака е имала родената като Едмона Травис Страйдър. Три от тях завършват с развод, а след другите два Едмона остава вдовица. Третият й брак е може би най-успешният. Става въпрос за сватбата й с индустриалния магнат Харисън Уилямс. Това съвместно жителство донася на Моне жадуваното богатство и ѝ отваря вратите на модните ателиета и основните светски салони в света.
От този момент нататък жената живее между Ню Йорк, Париж, Палм Бийч и Капри, без да се лишава от нищо. Скъпите хотели, луксозните вили и огромните яхти се превръщат в нейната нова реалност, както и постоянните поръчки за нови рокли от най-добрите световни кутюристи. Носят се слухове, че при едно от многобройните си пътувания Мона изгубила голяма част от гардероба си. Модната икона не се скъпи – тя компенсира липсата на вещи, като поръчва 150 (!) нови рокли от Balenciaga.

Тя има специални отношения с Кристобал Баленсиага.
За него тя е нещо повече от обикновен клиент. Тя е близък приятел, довереник и дори муза. Легендарният дизайнер ѝ осигурява всичко необходимо. Казват, че той дори шие комплектите, в които Мона се занимава с любимото си хоби – градинарството. Фон Бисмарк е толкова отдадена на любимия си дизайнер, че когато научава за решението му да закрие собствената си модна къща през 1968 г. (Баленсиага смята, че модата умира и той няма кой друг да облича), не излиза от стаята си в луксозната вила в Капри в продължение на три дни.
Даяна Врийланд дори пише за това в мемоарите си. Мона обаче не скърби дълго. Много скоро тя намира утеха в компанията на другия си приятел, Юбер дьо Живанши, който вече е заел мястото на любимия й доскоро моделиер. Впоследствие е Живанши дори шие костюма, в който е погребана фон Бисмарк.

Въпреки лоялността си към определени дизайнери, Мона не се отказва от поръчките на други модни къщи. Колекцията ѝ включва например костюми на Chanel и сака на Schiaparelli. Въпреки че получава достъп до целия този лукс, благодарение на богатството на съпруга си, безупречният ѝ вкус и умението ѝ да избира най-красивите неща са неин личен капитал. Именно това я прави известна. Мона фон Бисмарк е оглавявала безброй списъци на най-добре облечените хора в света през целия си живот. Тя остава вдъхновение за дизайнерите и днес, няколко поколения по-късно.
Превод и редакция: TRENDY NEWS