Най-старото злато в света, това на Варненския некропол, е история на забравена цивилизация, живяла във Варненския регион в периода около 4600-4200 г. пр.н.е., която е върната на обществеността в началото на 70-те години на миналия век.

Това е била напълно непозната култура и благодарение на случайно събитие днес можем да оценим колко напреднала е била тази цивилизация.

Кога е открито варненското злато?
Лицето, отговорно за това откритие, е Райчо Маринов – човекът, който първоначално открива съкровището и Варненския халколитен некропол, докато работи с багер на 22 октомври 1972 г., когато е на 22 години.
Маринов се натъква на няколко гривни и нагръдник, започва да ги събира в кутия за обувки и ги отнася вкъщи.

Той нямал представа какво е намерил и няколко дни по-късно уведомил местните археолози от Варненския археологически музей.
За находката си тогава Маринов получава 500 лева. Това е значителна сума за онова време, равна на няколко месечни заплати. Въпреки това разузнавателните служби на българския комунистически режим го следят известно време, за да се уверят, че не е задържал за себе си артефакти, за да ги продаде.
Защо Deutsche Bank смята Биткойна за златото на 21-ви век
Какво беше намерено?
Варненското златно съкровище в България се смята за най-старото обработено злато в света, датиращо от времето на халколита (енеолита, медната епоха), Варненската култура (обикновено се датира в периода 4400-4100 г. пр. Хр.).
Златните артефакти от Варненския халколитен некропол са открити в гробове със скелети (предимно мъжки), както и в символични гробове без човешки останки.

Защо е важно това откритие?
Според радиовъглеродното датиране артефактите от гробището са на 6500 години, което означава, че са създадени само няколко века след преселването на първите фермери в Европа.
Най-важното откритие е развитието на тази цивилизация, като е установено, че само няколко гроба съхраняват по-голямата част от богатството, което ги прави първото доказателство за социални йерархии в историческите записи.
По-голямата част от погребенията са съдържали съвсем малко стойностни предмети: мънисто, кремъчен нож, костена гривна. Едно от пет погребения съдържа малки златни предмети като мъниста или висулки.
Удивително е, че само четири гроба съдържат три четвърти от златото на гробището.Преди 6500 години хората са имали същите идеи като нас днес. След това виждаме първото сложно общество.

Колко голямо е било откритието?
В некропола са открити общо 294 гроба, много от които съдържат сложни образци на металургията (злато и мед), керамика (около 600 парчета, включително рисувани със злато), висококачествени кремъчни и обсидианови остриета, мъниста и раковини.
Тези символични (празни) гробове са най-богати на златни артефакти. Открити са три хиляди златни артефакта с тегло приблизително шест килограма. Гроб 43 съдържа повече злато, отколкото е намерено в целия останал свят за тази епоха. Три символични гроба са съдържали маски от непечена глина.
Какво се е случило с тази цивилизация?
На черноморския бряг между делтата на Варна и Дунав и източната част на Стара планина през втората половина на V хилядолетие пр. н. е. регионът процъфтява икономически на базата на развитието на металургията и интензивните търговски отношения.

Езерните селища около Варненското езеро са били център на региона. Гробовете във Варненския некропол илюстрират различни социални различия в материално отношение на погребаните хора. Най-вероятно това се дължи на възникването на социални класи сред местното население.
Към края на енеолитната епоха примитивното общество на Балканския полуостров се разпада. Това е процес, свързан най-вече със значителната промяна на климата на цялата европейска територия. Така се прекъсва влиянието на късноенеолитното общество, функциониращо във Варненския регион.

След падането на Варненската цивилизация следва период на придвижване на големи човешки маси от изток на запад. Всичко това под натиска на степните племена. Едно от най-значимите свидетелства за миграцията е гроб, намерен случайно край Девня, в който са открити множество върхове на стрели и резервни части. Също така медни инструменти, огърлица и 32 златни пръстена (най-вероятно образуващи вързоп и служещи за гривна).
Превод и редакция: TRENDY NEWS