Изследователи от Барселонския институт за глобално здраве в Испания са доказали, че заразените с COVID-19 развиват краткотраен имунитет, докато ваксините осигуряват по-дълготрайна защита срещу коронавируса SARS-CoV-2. Това се съобщава в статия, публикувана в списание BMC Medicine.
Експертите провели серологично проучване, т.е. определили броя на антителата сред населението на Каталуния шест месеца след началото на кампанията за ваксинация.
Проследява се нивото и видът на антителата срещу пет вирусни антигена. Това са цял S-протеин, RBD рецепторно-свързващ домейн, S2 фрагмент, нуклеокапсиден (N) протеин и N-краен фрагмент. В анализа са включени общо 1076 лица на възраст между 43 и 72 години.

В резултат на това са направени три основни заключения.
Първо, при 36% от заразените, но неваксинирани хора, почти една година след заразяването вече не са открити антитела, особено при пушачите над 60-годишна възраст. Второ, ваксинацията предизвиква значително по-високи нива на антитела при хора, които са били заразени преди това. Това е в сравнение с тези, които не са били заразени преди това.
Също така – тези нива са тясно свързани с размера на реакцията по време на заболяването. И накрая, факторът, който е най-силно свързан с нивата на антитела, е видът на ваксината: Spikevax на Moderna генерира най-високи нива на антитела.
Сред ваксинираните само 2,1% нямат антитела по време на изследването, а около 1% имат пробив на инфекцията. Учените отбелязват, че това проучване е проведено преди вариантът Оmicron да стане доминиращ и нашият имунитет да бъде още отслабен.
Превод и редакция: TRENDY NEWS