Ще се изненадате, но учените са открили ново болкоуспокояващо вещество, което при тестове с плъхове е до шест пъти по-силно от морфина. Още по-интересното е, че се произвежда естествено от човешкия организъм. Естествените болкоуспокояващи се срещат много рядко и изследователите се надяват, че това скорошно откритие може да бъде използвано за клинично лечение.
Естествено произведените болкоуспокояващи биха могли да помогнат да се избегнат някои от страничните ефекти, с които се сблъскват пациентите, лекувани със синтетични съединения като морфин. Включително пристрастяване и толерантност при продължителна употреба.

Съединението, наречено опиорфин, изглежда действа, като удължава собствените защитни сили на организма срещу болката.
Това обясняват Катрин Ружо от Института Пастьор в Париж и нейните колеги. Те съобщават за откритието си в Proceedings of the National Academy of Sciences1. Това става като се предотвратява разграждането на химикали, наречени енкефалини. От своя страна те активират опиатните рецептори, блокиращи достъпа на сигнали за болка до мозъка.
Екипът на Ружо открива новото съединение след като преди това открива подобно естествено болкоуспокояващо при плъхове, наречено сиалорфин2. Те се запитали дали хората могат да произвеждат нещо подобно – и анализирайки проби от слюнка, попаднали на опиорфина.
Това е първото естествено вещество, открито при хората, което използва този механизъм за облекчаване на болката. Но е малко вероятно опиорфинът обикновено да има болкоуспокояваща роля в организма. Това казва Алистър Корбет, специалист по опиоиди в Каледонския университет в Глазгоу, Великобритания. Веществото би могло да играе обща роля в защитата на химичните вещества в организма от разграждане, казва той.
„Целуни“ го добре
Опиорфинът изглежда действа при болка, предизвикана както по химичен, така и по физически път. Когато той е бил даден на плъхове, на които е била поставена болезнена инжекция, те са проявили намалени реакции на болка, като например облизване на инжектираната лапа. Той също така намалява острата болка, когато плъховете преминават по повърхност, покрита с щифт, съобщават Ружо и колегите ѝ.
Трогателно: Баща сам направил лекарство на сина си, за да го спаси
Изследователите и преди са се опитвали да създадат синтетични съединения, които да изпълняват същата функция на защита на енкефалините, но без особен успех.
„Инхибирането на този ензим би било добра цел за лекарства. Но никой не е търсил естествен инхибитор“, казва Ружо.
Но Санди Макнайт, бивш заместник-директор на Центъра за неврологични изследвания Parke-Davis в Кеймбридж, Великобритания, отправя предупредителна нота:
„Тази област вече е много добре проучена. Въпреки тези усилия, все още няма такова лекарство, което да е достигнало до клинични изпитания, и е малко вероятно описанието на опиорфина да се възприеме като голям стимул за химиците да удвоят усилията си.“
Малко вероятно е вещество като опиорфина да бъде достатъчно специфично, за да защити само разграждането на енкефалините, добавя той. Това означава, че съединението може да има непредвидени странични ефекти.
Превод и редакция: TRENDY NEWS