Възхищението от ренесансовия гений Леонардо да Винчи само се засилва през вековете. Доказателство за това е цената, на която е продаден един от най-известните му ръкописи – „Лестърският кодекс“ или най-скъпата книга в света.

„Кодексът“ или „Кодексът на Лестър“ е документ, в който са събрани текстове и рисунки, направени от Леонардо да Винчи между 1508 и 1510 г. Състои се от 18 листа хартия, всеки от които е сгънат наполовина и написан от двете страни. Това прави общо 72 страници, на които има 360 илюстрации и рисунки. Написана е на ръка на италиански език от самия Леонардо. Една от основните любопитни особености на документа-книга е, че той представя характерното огледално писане, което Леонардо е използвал.
Книгата разглежда разнообразни теми и преплита наблюдения и теории. Най-широко застъпената материя е движението на водата. Особено течението на реките и нещата, които го възпрепятстват. От своя страна това води до редица препоръки при изграждането на мостове и избягването на ерозията от Леонардо.

Той обяснява и съществуването на морски вкаменелости в планините, изпреварвайки теорията за движението на тектоничните плочи, тъй като смята, че планините в древността са били морски пластове, които са се издигали постепенно, докато не са се оформили като планини.
Самият Леонардо е нарекъл своите записки “Трактат за водата, земята и небесните дела”. Смята се, че е писал Кодекса в Милано през периода 1506-1510 г.
Всяка глава в Кодекса започва с обръщение към потомците и убедително обяснение, че светът – това е единен жив организъм. В представите на Леонардо въздухът е “душата” на планетата, повърхността на земята – нейното “тяло”, а водата – “кръвта”.

Кодексът е притежание на Бил Гейтс
Собственикът на Microsoft купува ръкописа за над 49 млн. долара през 1994-та по време на търг на аукционната къща „Кристис“. Преди това нейн собственик е бил Томас Коук, граф на Лестър, откъдето идва и името на научния труд.
Превод и редакция: TRENDY NEWS