Нападенията от акули са една от най-известните опасности за хората, които ходят на плаж. Но колко вероятно е наистина да ви ухапе акула?
Въпреки масовия страх от тези смъртоносни животни, според Международния музей на дивата природа вероятността да бъдете нападнати и убити от кръвожадното гръбначно е 1 на 3,75 милиона.

Шансовете са по-малки от възможността да умрете от удар на мълния, инцидент с фойерверки или замръзване.
През последните 171 години в САЩ са регистрирани 1400 нападения от акули
Между 1837 г. и 2017 г. в страната са регистрирани 1400 непровокирани нападения от акули, сочат данни, получени от Международното досие за нападения от акули на Университета на Флорида.
Най-често срещаното място за нападение в САЩ е Флорида, с 812 нападения от 1847 г. насам.
Невиждан от 60 г. инцидент с акула смрази Сидни (СНИМКИ/ВИДЕО 18+)
На Хаваите, в Калифорния и Южна Каролина са регистрирани между 100 и 200 нападения от същата година насам.
В САЩ са регистрирани най-много нападения от акули през 2017 г.
През последния половин век по света са регистрирани над 3000 нападения от акули. През 2017 г. в Америка са регистрирани най-много нападения от акули в света – 53, но смъртните случаи в страната са нула.
Австралия пък е на второ място по брой нападения от акули – 14, но има един смъртен случай. Океаните там са известни като местообитание на смъртоносни акули, включително Голямата бяла акула, Бикът и Тигровата акула.

Повечето нападения от акули се случват в близост до брега, обикновено в пясъчните ивици или между тях, където акулите могат да попаднат в капан по време на отлив. В по-дълбоките зони, като местата със стръмни падове, акулите се събират, защото там се събират и съществата, с които се хранят.
Хората са причина за повечето нападения
Броят на нападенията се увеличава всяка година, тъй като има все повече плажуващи. Развитието на крайбрежието, туризмът и замърсяването, са отчасти виновни за увеличаването на броя на нападенията през последните години. За жалост хората продължават да се намесват в местообитанията на тези животни.
През 2016 г. изследователи от университета Бонд в Куинсланд, Австралия, установяват, че човешката намеса в местообитанията на акулите и увеличаването на климатичните промени са причина за повече нападения от акули в световен мащаб.

Унищожаването на хабитата им е принудило акулите да се приближат до сушата, а оттам и до хората, твърдят изследователите.
Проучването им установява, че 84% от нападенията се случват само на шест територии. Това са САЩ, Южна Африка, Австралия, Бразилия, Бахамите и остров Реюнион.
В крайна сметка обаче популацията на акулите намалява заради прекомерния риболов – всяка година около 100 милиона акули биват убити.
Превод и редакция: TRENDY NEWS