Международен екип от учени, ръководен от Университета в Кеймбридж, откри нови доказателства за възможното съществуване на вода под южната полярна шапка на Марс. Резултатите са публикувани в списание Nature Astronomy. Експертите са измерили повърхността на ледената шапка с помощта на лазерния висотомер на космическия апарат Mars Global Surveyor на НАСА.
Данните се оказват в съответствие с теоретичен модел, който показва как водната маса под ледената шапка влияе на повърхността. Това е в съответствие с радарните измервания, които показаха наличието на течна вода, но предизвикаха спорове сред учените.

Според авторите на статията комбинацията от нови топографски данни, компютърен модел и радарни данни прави много по-вероятно, че днес на Марс съществува поне една зона с подледникова течна вода. Освен това Марс все още трябва да е геотермално активен, за да поддържа течна вода под ледената шапка.
Откриха вълни от метеоритен удар на Марс
Доскоро се смяташе, че полярните ледени шапки на Марс са напълно замръзнали до земята поради изключително студената атмосфера. През 2018 г. данни от спътника Mars Express на Европейската космическа агенция оспориха това предположение. Той идентифицира зона в основата на леда, която силно отразява радарния сигнал, което се тълкува като зона с течна вода под ледената шапка.
Превод и редакция: TRENDY NEWS