Учени от Университета в Умео (Швеция) и Училището по медицина към Вашингтонския университет (САЩ) са разработили нов вид антибиотик. Той е ефективен срещу резистентни на лечение бактерии – ванкомицин-резистентни ентерококи. Изследването е публикувано в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Новият клас антибиотици GmPcides се състои от съединения, чиято структура се основава на 2-пиридон – ароматен хетероцикъл. Той включва азотен атом и е свързан с кислороден атом, като азотът или кислородът са свързани с един протон.
Тези храни борят настинките по-добре от антибиотик
В молекулата на антибиотика 2-пиридонът е слят с петчленен пръстен, включващ сяра. Съединенията с тази структура са показали активност срещу ванкомицин-резистентни ентерококи (VRE), които са признати от Центровете за контрол на заболяванията в САЩ за сериозна заплаха за здравето в световен мащаб.
Изследователите доказаха, че антибиотиците с 2-пиридонов синтез имат бактериостатична активност срещу активно делящи се ентерококови клетки, т.е. те потискат тяхното размножаване. Освен това е установена бактерицидна активност срещу неразделящи се клетки.

Антибиотикът предизвиква братоубийствена активност при неразделящите се VRE, т.е. унищожаване на съседните клетки чрез освобождаване на токсини. Комбинираната употреба на 2-пиридонови съединения с ванкомицин и други антибиотици води до синергичен ефект, който унищожава различни клинични щамове на първоначално резистентната бактерия.
Новият клас антибиотици е полезен не само срещу VRE. Към него са чувствителни широк спектър от резистентни към антибиотици Грам-положителни микроорганизми, включително тези, които са отговорни за развитието на резистентни инфекции, свързани с медицинското обслужване, като например тези, които предизвикват епидемии в болниците.
Превод и редакция: TRENDY NEWS