За да станете силен лидер и ефективен мениджър във всяка област на бизнеса, както и да разберете естеството на човешките действия и да развиете осъзнатост, е необходимо да признаете стойността на човешкия капитал. това достатъчно ли е?Ще ви запознаем с Александър Енин, топ мениджър на най-голямото ИТ студио в Русия.
Списание Грация получава разрешение от издателство Бомбора да публикува откъс от книгата на Александър Енин – Човешкият капитал. Как да управляваме професионални екипи с помощта на неврологията.
Сигурни сме, че ще ви накара да се замислите за стойността на човешкия капитал и възможностите на изкуствения интелект.

КАК ЧОВЕШКИЯТ КАПИТАЛ СЕ РАЗЛИЧАВА ОТ ФИНАНСОВИЯ
Изглежда очевидна и логична задача за бизнеса да привлича и задържа ценни служители. Днес много компании не само са осъзнали критичността на тази задача, но и са поели по пътя на нейното решаване. До края обаче никой не успя да се справи с него и едва ли ще успее. Всичко се дължи на хаотичната природа на човешкия капитал. Каква е разликата му със същия финансов?
Финансите са продукт на интелекта. Ние сами измислихме този инструмент, така че областта на неговото приложение е прозрачна и разбираема за нас. За нас то подлежи на обективен анализ, което позволява те да бъдат контролирани предвидимо.
Друго нещо е човешкият капитал. Неговият обект не е продукт на нашия ум, а ние самите. Но не сме се създали сами. Ние сме създадени от еволюцията и силите, които я задвижват, които не разбираме, за цели, които също не разбираме. Ние не сме напълно наясно със себе си, следователно всички процеси, насочени към нас, работят дотолкова, доколкото.
Кой е българинът, който проектира изкуствен интелект, пишещ поезия (СНИМКИ)
Това е, което отличава човешкия капитал от финансовия. Ако последното подлежи на обективен анализ, то ние можем да оценим себе си само субективно, което поражда неизбежен хаос на всяко ниво на човешкото взаимодействие. Поради това задачата за привличане и натрупване на човешки капитал от просто трудно става непреодолима.

В света няма по-трудно знание от това за човека. Следователно науката за ефективно управление все още не съществува. Всеки екип, който успее в тази област, пише книги за това и всеки път четем някоя уникална история.
Netflix, Pixar, Disney, Google несъмнено са успешни компании, които са станали такива благодарение на способността да използват правилно таланта на своите специалисти. Но във всеки случай това е своя собствена история, за разлика от другите, с отделни личности и случайни съвпадения. Зад това не стои наука, която да бъде формулирана, предадена и повторена с предвидим резултат. Това ми позволява да твърдя, че няма да има единна правилна методология, която да отговори на основното предизвикателство на бъдещето, свързано с привличането и натрупването на човешки капитал. Вярвам обаче, че има правилен начин да яхнете хаоса на междуличностните отношения. Книгата, която четете в момента, е посветена на търсенето на точно такъв път – Биофилософията на управлението. <…>
КАК ДА ОГРАНИЧИМ ХАОСА В МЕЖДУЛИЧНОСТНИТЕ ОТНОШЕНИЯ
Думата „философия“ отразява факта, че аз не признавам съществуването на наука, която да дава окончателен отговор на въпроса как правилно да управляваме хората. Изхождам от факта, че човек се променя през целия живот. Неговите таланти, мотивация, стремежи се променят и с тях трябва да се трансформира и науката, което прави възможно ефективното управление на човек.
Не трябва да забравяме, че човек гледа на света и себе си през призмата на обществото, а то също е нестатично. Обществото се развива и колкото по-цивилизовано става, толкова повече изкривява смисъла на живота около вътрешните човешки ценности. При такива промени съществуването на „отлята в гранит“ доктрина за ефективно човешко управление е невъзможно. И още по-невъзможни са окончателните формули за управление на множество хора с цялото многообразие на техните таланти, разликата в интелекта и мирогледа.
Що се отнася до префикса „био-„, това означава, че този път минава през областта на човешкото познание като биологична единица, която се е появила в резултат на еволюционен процес, продължил четири милиарда години. Аз съм привърженик на естественонаучното мислене, затова, доколкото е възможно, излагам позицията си от гледна точка на фундаменталните науки, но го правя не заради лична прищявка.
Смятам, че хаосът на междуличностните отношения не може да се изследва въз основа на личен опит. Без значение колко богата е професионалната практика на човек, тя няма да позволи да се избегне субективизма.
Превод и редакция: TRENDY NEWS