Японският петел Онагадори има най-дългата опашка в света. Перата на животното достигат дължина до 12 метра. Декоративното пернато произхожда от префектура Кочи в Япония преди векове.
Тези изключително дългоопашати пилета са били отглеждани, за да се запази мутация, която не позволява на перата на опашката да линеят. Тази мутация е позволила на птиците да развият опашки с дължина до 12 метра. Разбира се, развъдчиците е трябвало да вземат специални предпазни мерки, за да опазят впечатляващите опашни пера и да предпазят пилетата от хищници.

През 1952 г. Онагадори се присъединява към избрана група пилета, обявени за природни паметници на Япония.
Това е отличие, което ги превръща в национално богатство. Този ход им осигурява защита и подкрепа за възпроизводството от страна на японското правителство. Износът на птиците до голяма степен е забранен и са положени усилия за запазване на породата. Онагадори е кръстосвана и с други видове кокошки, в резултат на което се появяват по-разпространените кокошка феникс и кокошка йокохама. И двата вида имат дълги опашки, но не толкова дълги, колкото тези на Онагадори.
Любопитни факти
- Онагадори е пилето с най-дългата опашка в света.
- Онагадори е критично застрашена порода, чийто брой се оценява на по-малко от 1000.
- Пилетата от този вид се нуждаят от високопротеинова храна, за да израснат невероятно дългите им опашни пера, които не се сменят или се сменят рядко.
- Перата на петлите изискват защита чрез специални кацалки и грижи.
- Пилетата са дружелюбни и послушни птици.
- Онагадорските петли може да са произлезли от кръстосването на диви птици от джунглата.
Пилетата Oнагадори се срещат почти изцяло в Япония. Има малки количества в САЩ, Европа и може би другаде по света, но те са рядкост. Япония два пъти обявява Онагадори за природна забележителност. За първи път през 1923 г. и отново през 1952 г. По това време те получават името Тоса-но-Онагадори и са обявена за специално национално природно богатство. Създадено е Дружеството за опазване на породата Ошино оногадори, което помага за опазването ѝ.
Любопитни факти за птицата ему – втората по големина в света
Япония забранява износа на тези ценни кокошки и техните яйца, след като те са обявени за природна забележителност. Линиите Onagadori, които се срещат в други части на света, са отгледани от по-стари линии, изнесени преди Япония да въведе забраната. Генетичната чистота на тези птици Onagadori в сравнение с древната порода Onagadori е била размита чрез кръстосване с други пилета.
Едно от местата, където хората могат да видят пилета от породата Онагадори, е Центърът Онагадори в град Нанкоку, Япония. Петлите от вида Onagadori в този център се отглеждат в традиционните кутии за гнездене, наречени tomebako.
Научно наименование
Научното име на пилето е Gallus gallus или Gallus gallus domesticus, както и на другите опитомени пилета по света. Червената птица от джунглата в Южна и Югоизточна Азия, G. gallus, е наречена от Линей през 1758 г. Днес десетки различни породи съставляват вида Gallus gallus domesticus.

Онагадори е малко до средно голямо пиле с изключително дълга опашка.
Кокошките тежат само около 3 килограма. В зряла възраст петлите тежат около 4 килограма. Onagadori се предлагат в различни цветове. Цветовете, които се срещат в популациите в град Нанкуко, включват бяло с черни гърди, червено с черни гърди и бяло.
Най-удивителната особеност на онодагори е дължината на опашните пера. Мъжките пилета от вида Онадагори имат най-дългите опашки в света. Тази особеност се дължи на рецесивен ген. И двата пола имат дълги седалищни пера.
Пилетата са полово диморфни, което означава, че при съзряването си мъжките и женските птици се различават по външен вид. И двете имат шистовосини крака и човки и бели ушни миди. Лицата им са кръгли, червени и със средни по големина кичури. И двете имат прави, единични, яркочервени гребени, макар че мъжките гребени са по-големи.
През 2018 г. учени изследват влиянието на хормоните върху растежа на перата на пилетата. Те установили, че въпреки че производството на пера при мъжките и женските пилета може да бъде повлияно от редица фактори, хормоните може би са най-влиятелни. Други фактори са температурата, светлината и индивидуалната диета на птицата. Диета, богата на протеини, е абсолютно необходима за отглеждането на дълги, снежни пера на опашката, характерни за здравите Onagadori.
Превод и редакция: TRENDY NEWS