Първите аналогии за използването на презерватив в Европа се съдържат в пещерните рисунки в Комбарелис, Франция. Счита се, че предшественикът на днешния презерватив се е използвал от египтяните още 1000 години преди новата ера.
Легендата приписва откриването на презерватива на д-р Кондом. По-вероятно е, обаче, името да произлиза от латинското „condus“, което означава пипало. Първото известно писмено описание и опити с използване на профилактичен презерватив са направени от италианеца Габриеле Фалопиус от Падуа през 16 век.
Той твърди, че е изобретил ленен калъф, напоен в разтвор от билки и химикали, и е провел опити с помощта на 1000 мъже, използващи такъв презерватив, и никой от тях не се е заразил със сифилис. Такъв е бил първоначалният мотив на творението – да предпазва от венерически заболявания, тъй като сифилисът е бил масово разпространен в цяла Европа по това време. След връщането си от Новия свят много от моряците допринасят за разпространението на сифилиса на европейския континент.
Изобретиха първия унисекс презерватив в света (СНИМКИ)
Първата добре документирана епидемия от сифилис настъпила през 1494 година сред френските войски. До 1500 година епидемията се разпространява в почти целия континент, отнемайки живата на повече от 5 милиона души.
Джаред Даймънд описал симптоми й: „… когато сифилисът е регистриран в Европа за пръв път през 1495 става ясно, че неговите пустули често покриват тялото от главата до коленете, като в някои случаи плътта буквално пада от лицата на хората, които загивали в рамките на няколко месеца“ (заболяването днес в много малко случаи е фатално).
До 1505 година болестта се разпространила в Азия и в рамките на няколко десетилетия е „опустошила големи области на Китай“. Най-старият презерватив датиран от 1640 година е открит в замъка „Dudley Castle“ близо до Бирмингам, Англия.
XVIII век
Писмените източници показват, че възможностите на презерватива, като контрацептив (а не само като профилактично средство) са били вече доста известни. С това приложение той е въведен от лекаря на английския крал Чарлз II, с название „презерватив“, с цел владетелят да не остави след себе си поколение от незаконнородени деца. Презервативите представлявали торбички от овчи черва, чиято вътрешност била намазана с краве масло.
Славата на предпазителите се разнесла бързо сред аристократите, които смятали, че е въпрос на чест да ги използват. Употребата на презерватива от животинско черво постепенно добива популярност и извън двореца. През 1766 година много дюкяни са предлагали листовки и рекламни материали. Те се продавали в кръчмите, аптеките, магазините, откритите пазари и театрите на цяла Европа.
Писмени документи показват, че легендарният любовник Казанова редовно е използвал този метод за контрацепция.
Той наричал презерватива „Redingote Anglaise“ (английски жакет за езда). Известно е, че японците за имали два типа презервативи. „Kawagata“ или „Kyotai“ са се правили от тънка кожа, а „Kabutogata“ се е правил от черупка на костенурка или от рог. Невинаги отношението е положително: през 1708 година Джон Кембъл безуспешно изисква от парламента презервативите да бъдат обявени за незаконни.
Английският лекар Даниел Търнър осъжда употребата на кондоми, публикувайки своите аргументи през 1717 г. Той не одобрявал презервативите, тъй като те не предлагали пълна защита срещу сифилис. Медикът твърди, че доверието в надеждността на защитата насърчава мъжете да правят секс с много и несигурни партньори. Търнър съобщава и тревожната тенденция, че поради загуба на усещанията, причинена от презервативите мъжете често ги пренебрегвали. Френският професор по медицина Жан Астру пише трактат срещу презервативите през 1736, като се позова на изказвания на Търнър. Лекарите по-късно през 18-ти век също се изказват против кондомите, но не по медицински причини: по-скоро те изразяват убеждението, че контрацепцията е неморална.
Гуменият презерватив е бил създаден скоро след откриването на вулканизираната гума през 40-те години на XIX век, а по-късно след 30-те години на XX век презервативът се е произвеждал от латекс.




1918 г. По време на Първата световна война, САЩ и Великобритания са единствените страни в Европа, които не предоставяли презервативи на своите войници. До края на войната почти 400 хиляди американци и англичани се заразяват с гонорея и сифилис.
1950 година - латексовите презервативи са подобрени. Стават по-тънки и започват да се мажат с лубриканти. През 1957 г. "Durex" пуска на първият презерватив, обработен с лубрикант. От 1955-1965, 42% от сексуално активните хора ползват кондоми за контрол на раждаемостта. Във Великобритания 60% от женените двойки се използват презервативи, а медицинските консумативи започват да се произвеждат с резервоар, който събира течността от стените на презерватива, което намалява риска от изтичане. 1980 година - заклеймени като източник на социално неудобство презервативите са забранени да се рекламират в печатни или електронни медии, но експертите са на мнение, че презервативите са най-добрият начин извън да се избегне заразяване с HIV. 1990 година -На пазара се въвежда първият полиуретанов презерватив, предназначен за хората с алергия към латекс Новите технологии значително са подобрили качествата на презерватива и са направили възможно производството на много по-фини варианти от тези, които са използвали нашите предшественици.