През 2018 година, когато е на 18-години, Иван Симеонов от професионалната гимназия по каменоделство от врачанското с. Кунино става от най-талантливите скултури в България. Тогава той прави паметник на опълченците, загинали при Тревненския проход, и го дари на град Плачковци.
На нея е изобразена света Олга (с моминско име Елена), внучка на цар Борис I и една от основните защитници на православието в Киевска Рус. Този паметник е повод младежът да бъде номиниран за редиците на достойните българи. Паметникът е монтиран в центъра на град Плачковци, до кметството точно. Идеята е на Съюза на военноинвалидите в България, по инициатива, наречена „Една детска сълза- една молитва“.

„Общ познат ни разказа за това, потърси ме и ме попита дали бих искал да даря труда си. Трябва да сме човечни, нали?“, казва Иван и споделя, че така започнал да работи по проекта и за 3-4 месеца го направил, като междувременно е ходил на училище, помагал е и на баща си.
Не очаквал такова отличие заради дарението Паметникът на Св. Олга е символ на незабрава, която й дължат потомците. Дарението по преценка на автора е за близо 5 хил. лв. Врачанският варовик, с който е изработен, е дарен от каменоделец в Мездра. Ние сме 3 поколения вече отдадени на каменоделието, разказва Иван Симеонов. Дядо ми е завършил училището. Баща ми също. Дядо ми се е занимавал с рисуване – Иван Христов, рисувач на кратуни, така го знаят из целия регион.
Той е бил единствен с тоя занаят. Иначе покрай баща ми се запалих с камъните. Както се казва, започва се от едно парче камък и един чук, лека полека, от малък, 5-6 годишен покрай него се запалих по тази професия, не съм мислил за друга освен за каменоделието. И това си ми е в кръвта вече. Обмислям за Художествената академия. Тук ни е базата в кв. Бистрец, дано се развие и скулптурата, сега повече правим облицовки, чешми, камини, паметници… Само аз съм в скулптурата тук, няма други от работниците. Най-добре е семеен бизнес с любимите ти хора.

Иван Симеонов е един от участниците в проекта за създаване на паметник на Дядо Добри. Заедно с още 4-5 от абитуриентите тази година на Гимназията по каменоделство и обработване вече са направили първите стъпки по творбата от камък.
„Тя ще представлява човешка фигура в цял ръст, Дядо Добри е седнал и в ръка държи чашка със събраните парички. Паметник на доброто, в реални размери, може и да е малко по-голяма, за да се забелязва“, уточнява Иван.
Паметникът на Христо Ботев, който радва гражданите на Пекин (СНИМКА)
Момчето е от много добро тесто, както казват местните хора. Той е третото поколение в рода, възпитаник на единственото на Балканите каменоделно училище. Преди него основаното през далечната 1920 г. школо завършва дядо му Иван Христов, известен във Врачанско самоук художник и непоправим зевзек. По неговите стъпки върви и синът му Ивайло Иванов, който няколко години след като завършва гимназията в с. Кунино, основава семейната каменоделна фирма “Гранит”.