Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин предложи „скрита адресна система“ за подобряване на поверителността на транзакциите в блокчейна на Етериум.
В блог публикация Бутерин пише, че неприкосновеността на личния живот е „едно от най-големите оставащи предизвикателства в екосистемата на Етериум“.
Системата за скрити или „stealth“ адреси се основава на механизъм, който би позволил на всеки портфейл в Етериум да генерира криптографски замаскирани публични адреси, за да получава средства по частен начин и да има достъп до тях, използвайки специален код, наречен „ключ за харчене“ (или spending key).

Бутерин посочи, че скритите адреси дават същите свойства за поверителност като тези на някой, който генерира нов адрес за всяка транзакция. Тези скрити адреси са начин за увеличаване на поверителността в Етериум чрез създаване на уникални, анонимни адреси за всяка транзакция.
Крипто властелините, които претърпяха провал през 2022 г.
Всеки път, когато някой извършва транзакция, той може да генерира нов скрит адрес, така че да е трудно да проследи транзакциите или да определи кой изпраща и получава активи. Това означава, че историята на транзакциите на всеки потребител може да остане поверителна. Бутерин също така предложи да се използват ZK-SNARKs, съкращение от „zero-knowledge proofs“, за да се увеличи поверителността на системата и да се затрудни свързването на скритите адреси.
В Етериум транзакциите са публични по подразбиране, което може да породи опасения за неприкосновеността на личния живот. Съществуват начини за постигане на поверителност на транзакциите в мрежата, като например използване на миксери на криптовалути като Tornado Cash. Такива методи обаче могат да повдигнат регулаторни въпроси. Това се наблюдава при Tornado Cash, който беше санкциониран от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ за потенциално незаконни дейности.