Американски еколози установиха, че почти всички марки тоалетна хартия, продавана в Северна Америка, Западна Европа и Африка, съдържат големи количества перфлуорирани органични съединения, опасни промишлени токсини, чиито молекули са почти неразрушими в природата. Те навлизат в екосистемите заедно с канализацията, съобщи пресслужбата на Американското химическо дружество (ACS) в сряда.
„Учените закупиха хартиени проби от различни региони на Северна, Южна и Централна Америка, както и Източна Европа и Африка, и в допълнение събраха водни проби от няколко пречиствателни станции. Техните измервания показаха, че органични флуорни съединения присъстват в хартиени и водни проби , потенциално способни да се превърнат в по-опасни канцерогени.
Така наречените перфлуорирани органични съединения (PFAS) са сложни органични молекули, чиито вериги съдържат голям брой флуорни атоми. Те се използват за производството на тефлон, различни форми на хладилни агенти, както и флуорсъдържащи полимери, бои, покрития и различни консумативи.

Използването на PFAS в химическата промишленост, както еколозите откриха в края на миналия век, доведе до бързо натрупване на молекули от тези съединения в естествените екосистеми и в човешкото тяло. Последните проучвания показват, че перфлуорираните органични молекули нарушават функционирането на щитовидната жлеза, имунната система и много органи на тялото.
Хартия и токсини
Група американски еколози, ръководени от Тимъти Таунсенд, професор от Университета на Флорида в Гейнсвил (САЩ), установиха, че значителна част от молекулите на PFAS влизат в околната среда заедно с тоалетна хартия. Учените стигнаха до това заключение в хода на изследване на химичния състав на проби от отпадъчни води и няколко популярни сорта хартия, закупени в различни региони на Новия свят, Европа и Африка.
Учените приготвят екстракти от всички органични съединения от тези проби и изследват тяхната структура и състав с помощта на масспектрометри и течни хроматографи. Този анализ показа наличието в почти всички проби на малки, но значителни количества различни видове органични флуорни съединения, най-често срещаните от които са вещества от класа на полифлуороалкил фосфатите (diPAP).
Превантивно срещу стреса: Метрото в Берлин предлага билет от ядивна хартия с вкус на канабис
Когато изследователите сравняват пропорциите на diPAP във водни и хартиени проби от цял свят, те откриват, че този продукт е един от основните източници на органични флуорни съединения в заустваните води. По-специално, в Швеция хартията представлява 35% от diPAP, присъстващ в отпадъчните води, докато във Франция, САЩ и Канада е съответно около 89% и 4-5%.
Тази характеристика на тоалетната хартия, според професор Таунсенд и колегите му, трябва да се вземе предвид при оценката на екологичната тежест върху природата, свързана с изхвърлянето на отпадъчни води в различни водни обекти. Освен това откритието насочва към необходимостта от разработване на нови мерки и регулации, които да доведат до намаляване на дела на PFAS в производството на хартиени фабрики, обобщиха еколозите.
Превод и редакция: TRENDY NEWS