В момента на раждането на човек всички неврони вече са на мястото си, но броят на процесите и контактните синапси е все още много малък. Максималната сложност на невронната мрежа се достига след две или три години поради увеличаването на последната. Но какво за младостта му и как остарява нашия мозък?
Но с гигантските възможности на нашия мозък, ние използваме само отделни синаптични връзки. Това е правилно, защото човек не може да прави няколко различни неща едновременно. Затова най-често се фокусираме върху конкретна дейност, развивайки и укрепвайки контактите, включени в тази работа.

С течение на времето синапсите, които използваме много активно, укрепват, а тези, които спираме да използваме или използваме много малко, избледняват. Във втория случай се извършва резитба – заминаването на слабо работещи контакти. До около 40-годишна възраст с помощта на резитбата мозъкът се оптимизира – пестим енергия, като я използваме само за приоритетни задачи. Но ако след 40-50 години човек се занимава с монотонни дейности, което означава, че използва едни и същи синапси, тогава оптимизацията се превръща в деградация. Така основното ни тяло започва да старее.
Как да предотвратим деградацията на мозъка
За да не преминете границата, отвъд която мозъкът губи здравето си, струва си да контролирате такива фактори като вида и интензивността на дейностите, емоционалното състояние и моделите на сън. Те засягат деградацията на мозъчните структури.
1. Разнообразете дейностите си
Учените казват, че за да поддържате мозъка здрав, е важно след 40 години да започнете да правите неща, които не сте срещали преди. Това ще създаде нови синаптични връзки. Нашият централен орган живее пълноценно, когато се формира и расте невронната мрежа, така че трябва да го натоварваме с работа през цялото време.
Какво ново трябва да се направи? Например, научете се да свирите на музикален инструмент или да се научите да играете тенис. Класовете по бални танци, като танго, стават популярни. Тези дейности са сложна и технически трудна задача за мозъка, благодарение на която невроните отново освобождават своите процеси, образуват синапси – по този начин основният орган продължава да живее и остава в добра форма.
2. Добавяйте ежедневно положителни емоции
Не е тайна, че емоционалното състояние влияе върху функционирането на целия организъм, включително мозъка. Така че не забравяйте да намирате радост във всеки ден.
От време на време организирайте малки празници за себе си. Някои виждат бариера тук, по отношение на фразата: „Какво забавление има, когато няма достатъчно средства?“ Но за това не е нужно да харчите много. Дори веднъж месечно да си позволите да поставите масата с елегантна покривка, да я сервирате красиво, да сготвите вкусна храна, да поканите близък приятел и да прекарате една прекрасна вечер с любимата си музика, това вече ще е събитие, което ще ви изпълни с положителен за следващите няколко седмици.

3. Спете достатъчно, важно е за вашия мозък
Сънят е от съществено значение за правилното функциониране на мозъка. Следователно е толкова необходимо да се гарантира, че е пълна.
Сомнолозите разграничават две основни части на съня:
1) обработка на информацията, която човек е получил през деня;
2) подготовка за следващия ден, натрупване на сила.
Продължителността на съня е индивидуален фактор, тъй като всеки човек генетично има определен биологичен ритъм. Трябва да спите достатъчно, за да се събудите бодри и пълни с енергия, за да продължите напред.

4. Натоварвайте често своя мозък
За да остане основният орган здрав, е много важно да го натоварите. Това доказа японският специалист в областта на неврофизиологията на мозъка д-р Рюта Кавашима. Той предложи да решавате прости аритметични примери, но да го правите всеки ден, като отделяте от 2 до 5 минути.
За да накарате мозъка да работи по-усилено, не е необходимо да изпълнявате плашещи задачи. Има упражнения, които могат да се използват в ежедневието.
Например, ако си миете зъбите с дясната си ръка, следващия път опитайте да вземете четката в лявата си ръка и да я използвате. А на сутринта – влезте във ваната с гръб. Тук не само ще включите мозъка си, но и ще изпитате положителни емоции.
Също така е полезно всеки път да ходите на работа по нов маршрут. И като цяло, опитайте се да ходите колкото е възможно повече и по-често, защото физическата активност помага да поддържате централния орган в добра форма.
Важно е не само да се овладяват нови действия, но и систематично да се придобиват нови знания. Ето защо да отидете някъде да учите или да се присъедините към арт клуб и да посещавате лекции е отлично средство за стареене на мозъка.
Превод и редакция: TRENDY NEWS