Основните борсови индекси в САЩ се сринаха малко след откриването на търговията на 13 март. Това се доказва от данни на investing.com.
Dow Jones Industrial Average, който измерва цените на акциите на 30-те най-големи индустриални компании в САЩ във водещи отрасли, падна с 0,9% до 31 625 в най-ниската си точка. Индексът S&P 500, изчислен на базата на цените на акциите на 500-те най-големи компании по пазарна капитализация на американския пазар, падна с 1,3% до 3810 пункта.
Индексът на борсата Nasdaq, специализирана в акциите на ИТ компаниите, Nasdaq Composite загуби 1,4 процента следобед на 13 март и достигна 10 983 пункта. В допълнение, индексът на волатилността на Cboe (VIX), който служи като основен индикатор за волатилността на американските акции – така наречената „скала на страха“ на Уолстрийт – достигна най-високото си ниво от началото на 2023 г.
Съюз на спасението
Така пазарът реагира на предварително обявените мерки за стабилизиране на американската банкова система, изготвени от Федералната резервна система (Фед, аналог на Централната банка), Министерството на финансите и Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) в отговор на колапсът на две големи банки – Silicon Valley Bank и Signature Bank. Според ведомствата новите решения са насочени към „защита на икономиката на САЩ чрез укрепване на общественото доверие в банковата система“.
Властите увериха, че клиентите на двете банки ще имат достъп до всичките си депозити от понеделник. В същото време се уточнява, че кредиторите и акционерите на тези организации няма да могат да върнат напълно своите инвестиции. Освен това Фед обяви създаването на програма за срочно финансиране на банки в САЩ, за да „помогне на банките да могат да посрещнат нуждите на всичките си вложители“.
Малко преди откриването на търговията на 13 март президентът на САЩ Джо Байдън направи коментар за затварянето на банките.
Той увери гражданите, че банковата система на страната е в безопасност и обеща, че кризата няма да навреди на данъкоплатците. Той подчерта, че ръководствата на фалиралите организации ще бъдат уволнени и подведени под отговорност.
Байдън също така осъди своя предшественик Доналд Тръмп за премахването на регулаторните финансови ограничения, наложени от администрацията на Обама след финансовата криза от 2008 г. Президентът обеща да поиска от Конгреса и банковите регулатори да възстановят тези правила, за да избегнат подобни банкови фалити и „да защитят американските работни места и малкия бизнес“.

Въпреки това, противно на обещанията на властите на 13 март, акциите на големите банки продължиха да падат, което започна предходната седмица. По-специално, след откриването на търговията, акциите на най-голямата американска банка по отношение на активите JPMorgan Chase паднаха с 3 процента в долната точка, третата по големина Citigroup – с 6,8 процента, според Нюйоркската фондова борса.
Доларовият индекс, който отразява съотношението на американската валута към кошница от шест чуждестранни валути, падна с 0,8 процента, пише Ройтерс. Подобни индекси на паунда и еврото се повишиха съответно с 0,7 и 0,6 процента.
Верижна реакция
На фона на банковата криза в САЩ на 13 март фондовите пазари на европейските страни също се сринаха. Паневропейският индекс Stoxx 600 падна до 440,8 пункта (минус 2,86 процента) в най-долната точка, един от водещите британски и европейски индекси FTSE 100 падна до 7549,7 пункта (минус 2,5 процента), а най-важният немски борсов индекс DAX при към момента на писане беше 14 988 пункта (минус 2,88 процента).
Акциите на най-големите европейски банки, в частност Deutsche Bank, паднаха рязко – на борсата XETRA котировките се понижиха със 7,84 процента, до 9,83 евро за акция. В същото време акциите на УниКредит на италианската фондова борса паднаха със 7,75 на сто до 17,18 евро. Търговията с ценните книжа на банката беше спряна.
Акциите на Swiss Credit Suisse загубиха повече от 15 процента, достигайки най-ниското си ниво за всички времена. Подобна динамика се наблюдава и при ценните книжа на британската HSBC, която купи местното подразделение на фалиралата Silicon Valley Bank (SVB UK), за да я спаси от фалит.
Нов лидер
Заради паниката на фондовите пазари много инвеститори побързаха да пренасочат средствата си към традиционния защитен актив – златото. Ралито в цената на благородния метал започна в края на миналата седмица, като на 13 март се повиши с 2,38 на сто, сочат данни на борсата COMEX. В същото време, според данните от търговията на лондонската борса ICE, цената на петрола Brent падна под 79 долара за барел за първи път от 10 януари, а американският петрол WTI падна под 73 долара за барел.

Основният облагодетелстван от банковата криза беше биткойнът — той непрекъснато поскъпва след обявяването на план от американските власти за смекчаване на последиците от колапса на Silicon Valley Bank и Signature Bank. Само по време на търговията на 13 март той се повиши със 17,8 на сто, до 24,27 хил. долара, сочат данните на платформата Coinmarketcap. Други големи криптовалути също се засилват.
Превод и редакция: TRENDY NEWS