Сръндак албинос бе забелязан в Родопите. Фотографът Цветомир Цолов е успял да заснеме природния феномен. Той е инженер, на 36 г., щастливо женен, с три деца. От 14 години се занимава с фотография, от 11 снима професионално диви животни. Почти всеки ден е на терен в гората и се чувства длъжник на семейството си.
Той работи в Южно централното държавно предприятие и снима за тях и още няколко ловни и горски стопанства. Информирали го, че е видян сръндак албинос и той тръгнал да го издири и да го снима.
Има такова животно – Вижте уникалния елен с вампирски зъби (СНИМКИ)
„Бял сръндак не само на територията на нашата страна, а и в световен мащаб, е изключително рядко да се види. Математически не може да се каже дали е едно на милион или едно на няколко милиона. Тези снимки за мен са най-големият късмет, който съм имал в гората”, разказва Цолов.
„Сутринта температурата беше минус 9 градуса, стигна максимум около 1 градус. Аз в укритието прекарах 8 часа и 25 минути. Без никакво отопление, само с апаратурата. Едва на шестия час понечих да стана и леко да се раздвижа вътре”, обяснява още фотографът.
Чак на четвъртия час в укритието бялото животно плахо наднича от гората и излиза край хранилката.
В такъв момент дори най-малкият шум може да го прогони обратно.
За осемте часа, които прекарал Цветомир в ловното укритие, сръндакът се появил три пъти. Това също е удивително, казва той.
Това животно се държеше изключително боязливо през цялото време, беше много любознателно към другите животни от неговия вид, приближаваше ги да ги разгледа. Те пък страняха от него и го приемаха като чуждо, разказва Цолов. Като се появи, те се отдалечават.
Цолов не споменава местонахождението на животното заради недобронамерени бракониери. Според него обаче е много странно откъде се е появил албиносът, той е над 5-годишен, а досега не е забелязван. Обаче не е дошъл отдалече, защото те са териториални животни, живеят в един ареал, не мигрират надалеч, не изминават дълги разстояния, обяснява той.