Общата дължина на подводните кабели за интернет към този момент е 1,3 милиона километра
Във връзка с опасенията на някои анализатори, че ИТ инфраструктурата за интернет е уязвима на геомагнитни стихии, специалисти от Гугъл увериха, че подводните кабели, за които компанията дава отговор, са надеждно защитни от сходни феномени.
Днешният свят е извънредно подвластен от стотици интернет кабели, свързващи страни и континенти. Много от тях са положени по морското дъно, а общата им дължина към този момент е 1,3 милиона км. Наскоро експерти от Uptime Institute приканиха да се мисли за отбрана на ИТ инфраструктурите от геомагнитни стихии.

Гугъл, която е вложила милиони долари в подводни кабелни системи, изследва по какъв начин слънчевите стихии въздействат на тяхната успеваемост. Според компанията, слънчевите изригвания могат да доведат до огромни токови удари в цялата инфраструктура, по един или различен метод обвързвана с силата, само че компанията твърди, че кабелите са надеждно предпазени.
Самата Гугъл има, напълно или отчасти, 22 подводни оптични кабела, отбелязва Datacenter Dynamics. Според специалистите, в случай че оптичните нишки бъдат нарушена, интернет, какъвто го познаваме, безусловно ще престане да съществува.
Още повече, че през 2020 година стартира нов цикъл на нараснала слънчева интензивност.
Слънчевите стихии могат да имат негативно влияние върху информационните линии, в това число актуалните. Още през 1859 година, по време на „ Събитията в Карингтън “, слънчева стихия съществено повреди телеграфните линии, а през 1989 година докара до спиране на електрозахранването в Канада.
Въпреки че самото влакно не се въздейства от пренапрежения, кабелът има проводими медни детайли и също така по цялата му дължина са ситуирани оптични усилватели на сигнала, а лазерите и подсистемите за зареждане с високо напрежение се намират на повърхността, в точките за приемане и предаване на данни.
Интернет и масовата му употреба по света
Използвайки данни от дребни слънчеви стихии, както и информация за въздействието върху един подводен кабел по време на стихия през 1989 година, специалистите на Гугъл стигат до заключението, че въздействието при положение на събитие от мащаб, еднакъв с „ Карингтън “, няма да докара до съществени последици, защото това би предизвикало токов удар не повече от 800 V.
Като се има поради, че подводните кабели като тези, употребявани от Гугъл, нормално понасят пикове на напрежението до 6000 V, не би трябвало да има опасения от прекъсване на интернет. Гугъл възнамерява да разгласява по-подробни резултати от изследването си през 2023 г.