Европейски и турски еколози са проследили промените в популациите на над 1800 вида насекоми, живеещи в европейските гори, и са установили, че над 60% от техните популации са намалели през последните десет години. Трудът е публикуван в списанието Communications Biology. Резултатите бяха обявени във вторник от пресслужбата на Дрезденския технологичен университет (TUD).
„Наблюденията ни показват, че изобилието на над 60% от видовете насекоми, които сме изследвали, е намаляло значително. Тези драматични промени трябва да засегнат популациите на всички организми, които участват в хранителните вериги, характерни за горите в Европа“, каза изследователят от TUD Майкъл Стааб, чиито думи цитира пресслужбата на университета.
Наблюденията от последните години показват, че броят на насекомите намалява. През последните шест години популациите на дивите пчели са намалели с повече от една трета, а броят на домашните им роднини в Северна Америка е намалял повече от половината. Подобна ситуация се наблюдава и при пеперудите.

Изследователите решиха да разберат дали подобни процеси се случват сред насекомите в смесените и широколистни гори на Централна и Западна Европа. За целта учените проведоха десетгодишно наблюдение в 140 точки в горите на Германия.
Като цяло изследователите са успели да проследят промените в изобилието на над 1,8 хиляди вида горски насекоми.
Включително около триста вида тревопасни членестоноги, както и около петстотин вида хранещи се с гъби, всеядни и месоядни безгръбначни. Освен това учените са проучили как се променя площта на горите, видовото разнообразие на дървета и други растения, обемът на биомасата и мъртвата дървесина, както и други параметри.
Анализът показа, че броят на горските насекоми бързо намалява през последното десетилетие. Тези негативни промени засегнаха популациите на над 60% от изследваните видове членестоноги, като най-много пострадаха гъбоядните и месоядните видове насекоми.
Най-големият спад в размера на популацията е при насекоми, които са големи или се срещат в повечето от изследваните европейски гори. Броят на насекомите е намалял особено силно в онези гори, в които делът на иглолистните дървета, включително различни видове бор и смърч, е висок.
Причините за рязкото намаляване на броя на горските насекоми все още не са известни, но учените предполагат, че човешката дейност е един от основните движещи фактори в случая. Това се подкрепя от факта, че размерът на популациите от насекоми в защитените територии е намалял по-слабо, отколкото в други европейски гори. Учените се надяват, че последващите наблюдения ще им помогнат да открият други фактори, допринасящи за намаляването на популациите на горските насекоми.
Превод и редакция: TRENDY NEWS