Една от най-емблематичните забележителности в чешката столица Прага е астрономическият часовник, конструиран през 1410 година, който въпреки завидните си години продължава да функционира и до ден днешен. Местоположението му е върху южната фасада на общината в Прага, на площад Староместки намести. Ежегодно Пражкият астрономически часовник привлича милиони туристи в сърцето на Чешката столица. Средновековният архитектурен шедьовър впечатлява с конструктивните решения вложени от неговите създатели Микулаш и Ян Шиндел.
Конструкция на Пражкият астрономически часовник
Конструкцията му е била променяна многократно през годините, били са добавяни и премахвани орнаменти. Първоначално часовникът е имал два циферблата- механичен и астрономически, а третият – календарът е добавен около 1490 година. Към днешна дата Пражкият астрономически часовник е съставен от три части. Първата представлява астрономически циферблат, оказващ разположението на Слънцето спрямо Луната. Втората част показва движението на фигури на апостоли. Третата част отбелязва месеците от годината.

Ако нямате възможност да посетите лично астрономическият часовник в Прага, можете да използвате възможностите на вашия смартфон или таблет. Насладете се на виртуалната обиколка с Google Street View, както отвън, така и в самата конструкция.
Според една от легендите часовникът е дело на чешкия майстор Хануш.
Той искал да направи огромен астрономически часовник с фигури, които да се движат. И така през 1410 година часовникът е проектиран. Хануш нарекъл този часовник Орлой. Няколко години по-късно Хануш се разболял и ослепял. Когато починал часовникът спрял да работи за цял век.
Всъщност, Орлой е много повече от обикновен часовник. На всеки кръгъл час той оживява. Двете прозорчета, между които има красива фигура на ангел, се отварят и зад тях се показват една по една цветните фигури на 12-те апостоли, които обикалят в кръг, следвани от Христос, който благославя хората.
Камбаната се бие от скелет, който държи пясъчен часовник, а от двете страни на циферблата са подредени още няколко фигури, символизиращи човешките грехове: ухилена фигура на мъж – за разточителството; мъж с торба злато в ръце – за скъперничеството; мъж, който се гледа в огледало – за суетата. Всички заедно показват преходността и напомнят, че човек, както и да живее, един ден умира. Накрая се чува кукуригането на златен петел, символ на пробуждането на човека.
Историческата истина обаче е по-различна. Часовникът е дело на професора по математика и астрономия, в Charles University, Ян Шиндел, и имперския часовникар Микулаш от Кадан.
Първото му споменаване на печатен носител датира от 9 октомври 1410 година. Конструкцията му е била променяна многократно през годините, били са добавяни и премахвани орнаменти. Първоначално часовникът е имал два циферблата- механичен и астрономически, а третият – календарът е добавен около 1490 година.