Азия преживява седмици на „безкрайни рекордни горещини“, а горещините водят до затваряне на училища и рязко увеличаване на потреблението на енергия.
Рекордните температури през април бяха регистрирани в станции за наблюдение в Тайланд, Мианмар, Лаос и Виетнам, както и в Китай и Южна Азия.
Във вторник четири метеорологични станции в Мианмар достигнаха или се изравниха с рекордните месечни температури, като най-високата бе достигната в Тейнзайет, в източната част на щата Мон – 43C (109,4F). В сряда в Баго, североизточно от Янгон, температурата достигна 42,2С, като по този начин бе подобрен абсолютният рекорд, регистриран преди това през май 2020 г. и април 2019 г., според Максимилиано Херера, климатолог и историк на времето.
В Югоизточна Азия е имало „безкрайни рекордни горещини, като седмици наред рекордите падаха всеки ден“, каза Херера.
В Тайланд през изминалия уикенд властите посъветваха хората в Банкок и други райони на страната да си останат вкъщи, за да не се разболеят. В събота температурите в столицата достигнаха 42 градуса, а топлинният индекс, който означава каква е температурата в комбинация с влажността, достигна 54 градуса.
Мнозина все пак се престрашиха да издържат на лепкавото време, като се криеха под чадъри и носеха със себе си вентилатори, за да се охладят, или търсеха отмора в климатизираните търговски центрове. В някои райони от жилищни сгради или университети се разпръсква вода, за да се намалят температурите и замърсяването на въздуха, причинено от сезонното палене на земеделски култури.
Дъждът в Банкок в сряда миналата седмица донесе глътка свеж въздух от горещините. Властите заявиха, че смятат, че горещият сезон вече е достигнал своя връх.
Горещото време допринесе за рекордното потребление на електроенергия в Тайланд, като на 6 април страната консумира повече от 39 000 мегавата – повече от предишния рекорд от 32 000 мегавата през април миналата година.
Във Филипините справянето с горещините е особено предизвикателство, тъй като по време на пандемията се промени училищният календар, което означава, че учениците сега прекарват най-горещите месеци от годината в класните стаи. Стотици училища преминаха към дистанционно обучение, за да предотвратят заболяванията на учениците, а една група учители призова за по-кратки часове на преподаване и по-малки класове, за да се облекчат условията.
Миналия месец повече от 100 ученици бяха лекувани в болница в Лагуна, югоизточно от Манила, поради обезводняване след участие в противопожарно учение при температури между 39 и 42 градуса.
В световен мащаб 2022 г. се нарежда сред най-горещите записани години, а последните осем години са общо взето най-горещите, документирани от съвременната наука. Смята се, че завръщането на метеорологичното явление Ел Ниньо през тази година ще доведе до още по-голямо повишаване на температурите.
„Най-бедните ще пострадат най-много. Особено опустошително е за земеделската общност, за хората, които зависят от земеделието или риболова“, казва д-р Фахад Саид, регионален ръководител за Южна Азия и Близкия изток в Climate Analytics, институт за политика в областта на климатичните науки.
В Бангладеш температурите в столицата Дака се повишиха над 40 градуса по-рано този месец, което бе най-горещият ден от 58 години насам и доведе до разтопяване на пътните настилки.
Международният център за интегрирано планинско развитие (Icimod), междуправителствена група, изрази особена загриженост относно въздействието на глобалното затопляне върху региона на Хималаите Хиндукуш.
Според Icimod регионът е третият по големина замръзнал воден басейн в света и се затопля два пъти по-бързо от средното за света. „При най-оптимистичния сценарий, ограничаващ глобалното затопляне до 1,5C, регионът може да загуби една трета от ледниците си до 2100 г. – създавайки огромен риск за планинските общности, екосистемите и природата, както и за една четвърт от човечеството по течението на реката“, казва Дипшиха Шарма, специалист по климат и околна среда в Icimod.
„Промените в климата, предизвикани от човека, са основната причина за нарастващия брой и жестокостта на горещите вълни, които наблюдаваме в цяла Азия. Те са сигнал за това, че извънредната ситуация, свързана с климата, е тук за този регион“, каза Шарма, която призова за по-бързо намаляване на емисиите и увеличаване на инвестициите за подпомагане на адаптацията на защитените райони.
Превод и редакция: TRENDY NEWS